Kary od 5 do 7 lat więzienia za fabrykę pieniędzy

KWP BiałystokSąd Okręgowy w Białymstoku wydał dziś wyrok w sprawie mężczyzn oskarżonych o podrabianie i wprowadzanie do obrotu pieniędzy. Do procederu - zdaniem prokuratury - miało dochodzić od września do listopada 2009 roku w jednym z budynków zlokalizowanych w Boćkach.

Najsurowszy wyrok 7 lat więzienia usłyszał 29-letni mieszkaniec Białegostoku złapany na gorącym uczynku podczas produkcji banknotów. Na wysokość kary miał również fakt, że mężczyzna był już wcześniej karany za podobną działalność.

34-letniemu mieszkańcowi Bociek białostocki sąd wymierzył karę 5,5 roku więzienia. Jego ojciec, 64-letni mieszkaniec Bociek, został skazany na 5 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich oskarżonych sędzia orzekł również po 10 tysięcy złotych grzywny.

Wyroki nie są prawomocne - oskarżonym przysługuje odwołanie. Do czasu wyroku sądu drugiej instancji, mężczyźni pozostaną na wolności.

Oskarżonym groziło od 5 do 25 lat więzienia. Mężczyźni nie przyznali się do winy i wnosili o uniewinnienie.

"Falsyfikaty odznaczały się wyjątkowym podobieństwem do oryginałów"

Do pierwszych zatrzymań doszło w listopadzie 2009 roku. W ręce antyterrorystów wpadła wówczas linia do wytwarzania banknotów złożona między innymi z komputera, drukarek oraz rozmaitych odczynników chemicznych i przyrządów do cięcia papieru. "Falsyfikaty odznaczały się wyjątkowym podobieństwem do oryginałów. Miały łudząco podobne do autentycznych cechy zabezpieczające takie jak znak wodny i elementy świecące w promieniach UV" – informowali wtedy policjanci.

Ostatniego z podejrzanych, 34-letniego mieszkańca Bociek, zatrzymano dopiero w maju 2012 roku. "Mężczyzna przez 2,5 roku ukrywał się w specjalnie do tego celu przystosowanej skrytce na poddaszu w budynku gospodarczym na jednej z posesji w Boćkach" – informowało wtedy biuro prasowe podlaskiej policji.

W akcie oskarżenia wymieniono ponad tysiąc banknotów o nominale 81,8 tysięcy zł oraz 8,8 tys. euro. Zdaniem śledczych, oskarżonym udało się wprowadzić część pieniędzy do obrotu.

Komentarze   

#12 jacek 2013-08-19 23:08
Gienek trzymaj się, my za tobą zebym miał taki sprzed tez bym się pobawił, ale na pewno nie zaczynałbym z tymi z krasnowsi. to oni ciebie zgubili, a raczej ta z arhelanu
#11 ciocia 2013-07-02 22:57
Młody latał ostatnio fajnym wozem... Takiemu to nic nie zagrozi.
#10 gucio 2013-06-29 22:09
To łagodny wymiar kary trzeba zakupic Hp i brac sie do roboty teraz są nowe 5 cio eurówki to by szły jak woda.....
#9 Konrad 2013-06-29 05:56
Cytuję marco:

Czyli rolnicy, szkoły, szpitale, biznesy rożnej masci kradną na potege?
Szkoda mi Ciebie bo myślisz że wszyscy robią tak samo jak Ty?
Robisz to z zazdrości czy z wychowania całej rodzinki która tak postępuje?

Zal mi Ciebie.

a mi ciebie nie jest żal marco.ty po prostu masz oczy piczką zarośnięte,albo poza swoją oborą nie widzisz co się w świecie dzieje.
budownictwo(przetargi)to czysta gangsterka,
szkoły owszem,płacisz zaliczasz i nikt się nie pyta czy to twoja praca czy kupiona
rolnictwo(dopłaty,dotacje,zapomogi)wyłudzanie,
służba zdrowia licytacja w kolejce na zabieg,czekaj albo płać.
ale najlepsze interesy ma w łapach bielski sąd i policja.
Każdy orze jak może takie czasy,a że wszyscy się znają więc sobie wzajemnie pomagają i jest gitara ;)
trzeba korzystać z okazji bo drugi raz się nie lubi przydarzyć
#8 mariusz 2013-06-15 17:18
nie zauwazyliscie ludziska,ze jak młody gienek przestał na krasno wies jezdzic, i zaraz wpadka była...
#7 marco 2013-06-07 23:15
Cytuję ja:


masz racje
.....niektorzy u nas więcej kręcą i kradną i nikt ich nie ściga.mają wielkie majatki,ustawiaja przetargi biora kase unijna przeznaczona na inwestycje.......


Czyli rolnicy, szkoły, szpitale, biznesy rożnej masci kradną na potege?
Szkoda mi Ciebie bo myślisz że wszyscy robią tak samo jak Ty?
Robisz to z zazdrości czy z wychowania całej rodzinki która tak postępuje?

Zal mi Ciebie.
#6 mariusz 2013-06-07 07:24
gienek dobry człowiek, nikomu nic złego nie zrobił,a że pieniędzy było mało to dorobił.
#5 abc 2013-06-04 13:55
no to jak masz coś konkretnego to zgłaszaj tam gdzie trzeba, może w końcu zrobisz z tym porządek, jak nie masz nic konkretnego to nie pisz bez pokrycia.
#4 ja 2013-06-04 07:47
Cytuję Konrad:
a co Gienki winne że facet który miał obrządzać gęsi bawił się kompem i drukarką?
w dzisiejszych czasach każda drukarka drukuje kopie identyczne z oryginałem.jak będę chciał to se milionów nadrukuje i mogą mi chapać dzide psy [***].nie mam majątku do odebrania jak pan Gienek a chyba o to psom w tej krzywej aferze chodzi.robili zakupy,płacili ludziom kupowali zborze i żadnej falsy nikomu nie wcisnęli przecież.


masz racje
.....niektorzy u nas więcej kręcą i kradną i nikt ich nie ściga.mają wielkie majatki,ustawiaja przetargi biora kase unijna przeznaczona na inwestycje.......
#3 Konrad 2013-05-18 08:34
a co Gienki winne że facet który miał obrządzać gęsi bawił się kompem i drukarką?
w dzisiejszych czasach każda drukarka drukuje kopie identyczne z oryginałem.jak będę chciał to se milionów nadrukuje i mogą mi chapać dzide psy jebane.nie mam majątku do odebrania jak pan Gienek a chyba o to psom w tej krzywej aferze chodzi.robili zakupy,płacili ludziom kupowali zborze i żadnej falsy nikomu nie wcisnęli przecież.
#2 Piotr 2013-05-17 07:20
robią aferę,jak by to conajmniej rozbicie mafi pruszkowskiej było,ludzie popatrzcie jakie złodziejstwa i fałszywki w rządzie sie dzieją,a tu sie uczepil pan moderator Gienka..w koncu nowy artykuł..miał facet łeb i jaja to podrabiał,a ze wpadł,ryzyko zawodowe,ale pan S. nigdy nikomu nic złego nie zrobił i złego słowa o nim nie mozna powiedziec,,trzym sie tam Gienek
#1 sps 2013-05-14 18:44
odwołujcie się, ale raczej nic to nie da:(

You have no rights to post comments

Top