Inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku przeprowadzili kontrolę gospodarki finansowej gminy Boćki za 2020 r. i inne wybrane okresy. W swoim raporcie przedstawili szereg nieprawidłowości i uchybień.

Wśród opisanych nieprawidłowości znalazła się m.in. kwestia wodociągów i kanalizacji. W 2018 r. gmina Boćki przekazała je w administrowanie Wodociągom Podlaskim sp. z o.o.

„Od stycznia 2018 r. budowle stanowiące wodociągi i kanalizację zostały przekazane do eksploatacji innemu podmiotowi, który eksploatuje je, prowadzi prace konserwacyjno-remontowe oraz pobiera od mieszkańców gminy Boćki opłaty za pobraną wodę oraz odprowadzone ścieki. Opłata ta jest dochodem tego podmiotu (spółki). Budowle te jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powinny być zadeklarowane do opodatkowania, czego nie dokonała ani gmina Boćki ani spółka” – zauważają inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej.

„Wartość budowli ustalona na podstawie tabeli amortyzacyjnych środków trwałych za rok 2020 wynosi 5.333.485,08 zł co daje wartość niezadeklarowanego podatku od nieruchomości w wysokości 106.669,70 zł, a przyjmując, iż wartość ich w latach 2018-2021 jest taka sama to kwota nie zadeklarowanego podatku od nieruchomości za ten okres wynosi 426 678,80 zł” – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Przeczytaj cały dokument

Pozostałe wnioski kontrolerów dotyczą m.in. funduszu sołeckiego, zamówień publicznych, podatków, udzielania dotacji, podróży służbowych i używania pojazdów. Pełny dokument można pobrać klikając TU.

4 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  1. Plus prawie półroczne rozpatrywanie wniosków na fotowoltaikę, przez co potencjalni inwestorzy zmuszeni są teraz płacić za instalacje o 25% więcej niż pół roku temu!

  2. Ale jazda. Przez cały czas radni opozycyjni mówili, że źle się dzieje w Urzędzie Gminy i byli za to wyśmiewani, uciszani, nazywano ich krzykaczami. Gdzie jest komisja rewizyjna ? Co robi przewodnicząca komisji rewizyjnej ? Dlaczego ten raport nie został upubliczniony na stronie Urzędu Gminy ? 11 wytyków dotyczy Pani Skarbnik ! Z tego co ludzie mówią, poprzedniej Pani skarbnik kazano odejsć ze stanowiska za nieporównywalnie mniejsze błędy. A przecież obecna obowiazków ma dużo mniej, bo nie trzeba rozliczać hydroforni i oczyszczalni ściaków. Ciekawe jakie konsekwencje służbowe wyciągnąła Pani Wójt, wobec Pani skarbnik, bo do tej pory, to było jedynie podwyższanie poborów Pani Skarbnik. Za każdym razem gdy na sesji mowa jest o przejęciu hydroforni i oczyszczalni przez gminę, co przyniosłoby nam oszczednosci i pozwoliłoby obniżyć opłaty za wodę i ścieki, odzywa się Pani Skarbnik i mówi, że bedzie to dla nas niekorzystne finansowo. Czy oby na pewno ? A może chodzi wyłącznie o to, że będzie miała poprostu wiecej pracy, więc lepiej żeby wodociąg i oczyszczalnia były obsługiwane przez spółkę.

  3. „Podsumowując opisane w niniejszym wystąpieniu nieprawidłowości należy podnieść iż większość z nich jest skutkiem nie wykonywania przez pracowników Urzędu czynności sprawdzający nakazanych treścią art. 272 Ordynacji podatkowej”

    Przecież to będzie jawna kpina, jak na kolejnej sesji podniesione zostanie wynagrodzenie Pani Wójt 😀

    Sprytnie też rozegrana kolejność na sesji – najpierw przegłosują wynagrodzenie, a dopiero potem będzie okazja „pochwalić się” z ostatniej aktywności w okresie międzysesyjnym i wzmiance o jakimś tam raporcie z kontroli 🙂