Powiat bielski w czerwonej strefie. Sprawdź co to oznacza

4

Od soboty 17 października, w związku z epidemią koronawirusa, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Do strefy czerwonej, z największymi obostrzeniami, zaliczono aż 152 powiaty – w tym powiat bielski, w którym leży gmina Boćki.

Strefa czerwona:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA

Jak przypomina rząd, każdy z nas ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. Rząd zaleca stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:

D jak dystans

D jak dezynfekcja

M jak maseczka

A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Jak czytamy na stronach rządowych, utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jak informuje rząd, jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. „Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa” – czytamy na rządowej stronie internetowej.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w gminie Boćki. Liczba zakażonych

Źródło: gov.pl

4 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

 1. Do autorki wpisu podpisującej się „bela”:

  Nie zgadzam się na powielanie treści, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego Twój post został usunięty z tej strony.

  Wszystkie tego typu wpisy negujące koronawirusa czy też oficjalne nakazy (takie jak np. obowiązek noszenia masek czy zachowania społecznego dystansu), będą od razu usuwane z tej strony. To nie czas i miejsce na pseudonaukowe teorie osób, które nie mają zielonego pojęcia o medycynie.

 2. O masz ci los, nawet w takiej gminie koronasceptycy istnieją. To moze powiesz kto pod respirarorami leży, o których trąbią lekarze, że wciąż ich brakuje? Dlaczego ludzie umierają w karetkach?