Wójt gminy Boćki będzie zarabiać więcej. Zdecydowali tak radni podczas piątkowej sesji. Radni uchwalili również budżet na 2019 rok.

Zarobki w górę

W porównaniu do poprzedniej kadencji wynagrodzenie wójt gminy Boćki wzrosło o 520 złotych i będzie wynosić: 4700 zł (wynagrodzenie zasadnicze), 1900 zł (dodatek funkcyjny) i 2500 zł (dodatek specjalny). Razem będzie to 9100 złotych. Ale to nie wszystko – do tego dochodzi dodatek za wieloletnią pracę (około 550 złotych) oraz prawo do m.in. nagród jubileuszowych i funduszu reprezentacyjnego.

Za ustaleniem pensji w takiej formie było 8 radnych. 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Gorąca dyskusja

Punkt ten wzbudził dużo emocji podczas sesji. Przewodnicząca rady Małgorzata Jóźwiak – w odpowiedzi na pytanie radnego Adama Króla – przyznała, że to ona wyszła z inicjatywą uchwałodawczą przygotowania projektu uchwały dotyczącej ustalenia wynagrodzenia dla wójt.

Adam Król odpowiedział, że zgodnie ze statutem, przewodnicząca nie ma prawa do inicjatywy uchwałodawczej. – Panie radny, to jest tylko propozycja – odpowiedziała przewodnicząca. Radny Król zwrócił uwagę, że uchwała musi przejść odpowiednią ścieżkę legislacyjną, której podstawą jest wyjście z inicjatywą uchwałodawczą osób do tego uprawnionych. Stwierdził też, że jeżeli uchwała będzie przegłosowana, wtedy będzie nieważna.

Nie zgodził się z nim sekretarz gminy Walenty Korycki, który twierdził, że ustawa nakazuje przyznanie wynagrodzenia wójtowi na początku kadencji. – To, o czym mówi pan radny Król, rzeczywiście ma zastosowanie, ale w trakcie kadencji – twierdził. – W przypadku nowo wybranego wójta jest to normalny tryb procedowania – dodał. Na sali nie było radcy prawnego, który mógłby wypowiedzieć się na ten temat.

Z kolei Krystyna Piotrowska prosiła o uzasadnienie propozycji ustalenia wynagrodzenia wójt na tym poziomie. Radna miała wątpliwości, czy należy przyznawać niemal największą możliwą pensję wójtowi, który jest tak krótko na stanowisku. Uzasadnienia jednak ze strony wnioskodawcy nie było i przewodnicząca rady przystąpiła do głosowania.

W trakcie dyskusji i głosowania Dorota Kędra-Ptaszyńska wyszła z sali. W późniejszej wypowiedzi do radnych Dorota Kędra-Ptaszyńska mówiła: – Zarabiałam mniej zanim zostałam wójtem. Skoro radni uznali, że jest taka potrzebna, to zapewne w jakimś celu.

– To nie pójdzie do mojej kieszeni – dodała twierdząc, że pomaga wielu instytucjom z własnych środków. Mówiła też, że korzysta z prywatnego samochodu i telefonu komórkowego.

Dyrektor szkoły odpiera zarzuty

W trakcie sesji, na wniosek klubu radnych „Dla gminy Boćki” wystąpiła również dyrektor szkoły podstawowej w Andryjankach, która odniosła się do zarzutów dot. niewłaściwego gospodarowania środkami gminy. Ewa Litewnicka mówiła m.in. o nieprzewidzianych wydatkach, jakie musiała ponieść szkoła w mijającym roku.

Przyjęli budżet

Podczas sesji radni uchwalili również budżet gminy Boćki na 2019 r. (11 osób za, 3 wstrzymały się). Zakłada on 15 mln 890 703 zł wydatków i tyle samo dochodów.

W trakcie sesji pojawiło się wiele wątków związanych z inwestycjami i wydatkami gminy. Wywiązała się gorąca dyskusja między radnymi i wójt – można ją obejrzeć na nagraniu z zapisem obrad.

fot. Gmina Boćki

84 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

 1. ha ha Januszek a co wojt by bez niej zrobiła? myślisz, że tak łatwo jest znaleść osobe o takich kompetencjach? To tylko dzięki niej ta gmina jeszcze nie zabita dechami

  • Wójt jej płaci? Wójt ją zatrudnia? Wójt traci zaufanie i ją wywala? Stachu na jej miejsce ma trzy.

 2. Podam przykład. Wieczór kolęd, pełna sala ,wszyscy zadowoleni. Czy na pewno. Pierwszy rząd tak więc nasza śmietanka. Z prawej Jakubowskie i Proniewicze -władza świecka. Z lewej duchowieństwo.I małe dlaczego? Dlaczego rząd krzeseł zajęty przez „wioskowych” jest o dobry metr z przodu. Czy to pokaz dominacji władzy świeckiej. W dodatku Ekscelencja nie ptzybyła. Toź to otwarta wojna.

 3. Szanowna pani wójt. Ekumenia to nie tylko ta czy inna wspólna kolęda. To takźe i to światło uliczne które pani zgasiła o jedenastej. A jak by tak jeszcze z tydzień dla prawosławnych poświeciło? Gmina zbiedniała by?

 4. A ja w sprawie kolędowania. Minęly jedne i drugie święta a ja w Boćkach nie widziałam ani jednego kolędnika. A nasz folkansabl podobno tradycje przodków promuje i kontynuuje. No to kiedy ?

 5. Pewna wiadomość: JE nie przyjedzie na wieczór kolęd, a nasz wódz bardzo zdenerwowany. Ciekawe dlaczego nie przyjedzie? Co jest lub kto jest tego przyczyną?
  Pozdrawiam wszystkich, którym dobrze życzę.

 6. Nie wiem czego chcemy. Obiekty sakralne zadbane,wszystko odpicowane. Taką dzwonnicę juź czwarty raz chyba będą malowali. I wszystko za cudze pieniądze
  Mamy dobrych gospodarzy.

  • Kościół to ludzie to wspólnota a nie tylko budynki. Dobry gospodarz dba o wszystko a nie tylko o budynki. Za cudze pieniądze to byle d…ń wyremontuje. A ludzi coraz mniej w kościele.

  • Kaźde miejsce jest dobre. Jego Ekscelencja będzie się łamać opłatkiem, prosforą, chlebem z wiernymi. Moźna indywidualnie przedstawić sprawę. To nic źe „niezaleźna” pani fotograf będzie wszystko dokumentować. Bb wypaczasz sprawę. W Bielsku hierarchowie chcielu pozbyć się proboszcza bo jest dobry. Załozył przedszkole, dzień pobytu dla osób starszych, stowarzyszenie. Robi wiele rzeczy a innych leniuchów to boli. W dodatku z duchownymi prawosławnymi jest za pan brat. Dlatego teź wierni na dwa autobusy zajechali do Drohiczyna zapytać co i jak.

  • Oj 4421 bb ma racje. Pochodzę z Bociek ale jestem z bielska z tej parafii i wiem co u nas się dzieje. Szkoda ze go nie zabrali bo cyrki się dzieją. To co napisałeś to sa tylko przykrywki malwersacji. Robi nie dla parafii tylko dla siebie. Część ludzi którzy sa w to wciągnięci to sa za nim, a inni po prostu chodzą do tego innych bielskich parafii. Niejednokrotnie na mszy niedzielnej jest paręnaście osób, a reszta? Tez i dużo bockowiakow widzę w bielskich kościołach.

  • Bielszczak nigdy nie zgodzę się z Tobą. Też pochodzę z Bociek a teraz mieszkam w Bielsku. W tej parafii o której mówisz przynajmniej coś się dzieje. Proboszcz działa, jednoczy parafian, buduje społeczeństwo i relacje między ludzkie. A w Boćkach? Szkoda gadać. Chyba tylko tym swoim przydu….som pasuje. Typu konfident Roszkowski.

 7. Do 4421. Jak Ty sobie to wyobrażasz? Podejdziemy do ks. Bp. i opowiemy jak to się u nas sprawy przedstawiają. Uważam, że bp. dobrze się w orientuje co u nas w gminie i parafii się dzieje, widocznie to go nie interesuje i nie obchodzi, a fakt, że przyjeżdża do takich Bociek na wieczór kolęd to oznacza, że popiera władze samorządowe wszelkich szczebli i proboszcza. Myślę, że tylko wyjazd do kurii delegacji z parafii boćkowskiej lub wiele listów wysyłanych coś może zmienić. Zastanawiam się czy komukolwiek się jeszcze chce coś działać, chociaż mam nadzieję, że się mylę.

  • Moze i masz racje… Niedawno sie dowiedziałam ze w Bielsku tez nie dal rady zmienić proboszcza..Pewnie ten bałagan tez biskupowi nie przeszkadza…

  • Do axa. Tak uwaźam źe moźna z biskupem normalnie porozmawiać
   Przecieź zawsze do ludzi podchodzi. Dlatego jak dane mi będzie w sobotę być wieczorem w Boćkach to na pewno z nim porozmawiam.

  • Masz racje 4421 trzeba porozmawiać. Bo niby kiedy ma być ten czas i pora skoro nas olewają? I co mamy do stracenia? Gorszego proboszcza to już chyba w diecezji nie ma…

  • No i nasze plany chyba sie nie powiodą. Przeglądając stronę diecezji drohiczyńskiej w zakładce plany Biskupa wczoraj został usunięty wpis ze biskup będzie w Boćkach. Czyżby sie wystraszył? Albo ma naszego proboszcza w d… ? Racja chyba my musimy w końcu sie zmobilizować i pojechać do Drohiczyna.

  • I dobrze że nie było, nie ma co klękać przed klerem na każde skinienie paluszka. Choć obawiam się że nie taki był powód nieobecności i przy najbliższej okazji to nadrobi.

  • Była. Nawet w imieniu samorządowców się wypowiadała. Wrota Podlasia podają informacje na ten temat

  • Gg zauważyłem,że zaktualizowali (a właściwie zmienili) treść wpisu na temat spotkania opłatkowego na stronie Wrót Podlasia. Był tam taki nagłówek: (…)
   Zorganizował go ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, biskup Tadeusz Pikus.

   W imieniu samorządowców życzenia złożyli wójt Bociek Dorota Kędra Ptaszyńska i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W czasie uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi medal 100-lecia odzyskania Niepodległości.

  • Dwie gwiazdy boćkowskie jakby były w Drohiczynie razem to pewnie by się spaliły. W jednym miejscu może błyszczeć gwiazda o większych gabarytach. Z drugiej strony patrząc Biskupowi się chce w czymś takim uczestniczyć!?! Uczestniczki „czarnych protestów też były” – tego nie mogę zrozumieć. Widocznie jedni drugich są warci.

  • W sobotę tu na miejscu będą klękać. Wszystkich ktorym boćkowskie układy nie pasują zapraszam na wieczór kolęd. Biskupowi będzie moźna przedstawić co i jak, niech wie.

  • Dobry pomysł. Przyjdźmy wszyscy i pokażmy niezadowolenie z tego układu. Moze w końcu biskup zauważy. Mam nadzieje ze w końcu dotrze to do niego ze parafia przez takiego proboszcza sie rozkłada. Ludzie odwagi! Ja bede..

 8. Pani Wójt mowiła na sesji, że obligacje nie były spłacane bo pieniądze były potrzebne na inwestycje. Czyli na kampanie wyborczą Pani Wójt, żeby ludzie widzieli że się coś robi i głosowali na Nią. Ja uważam, że w pierwszej kolejności długi się spłaca. Szkoda, że ludzie tego nie widzą

 9. Jeśli pani wójt ma już najwyższe wynagrodzenie, to jak dalej motywować ją do pracy ? Jak przykro musi być naszym urzędnikom …

 10. Niestety smutna prawda o naszej gminie – jest bardzo biedna. Nie ma praktycznie żadnych zakładów pracy, więc nie ma dochodów. Niewielkie dochody z podatku rolnego, prawdę mówiąc podatek rolny to grosze w stosunku do przemysłu, budownictwa czy usług. Włodarze zaś są pazerni, chciwi. Myślę, że zamknięcie szkoły w Andryjankach poprawi budżet gminy jak również rozwiąże problem kosztów domu mieszkalnego przy szkole. Nie będzie już to problem wójta tylko mieszkańców. Autobusy i tak jeżdżą do Andryjanek to i dowiozą dzieci do Bociek. Innym rozwiązaniem jest przekazanie szkoły pod stowarzyszenie, a koszty to już nie gminy zmartwienie. Radni do roboty należy się śpieszyć bo tu są jakieś terminy, by w tym roku sprawę załatwić. dla wójt też dobry czas do następnych wyborów za 5 lat ludzie zapomną i ponownie zagłosują. Może i w innych miejscach należy poszukać oszczędności.
  Nagłośnienie na obradach sesji to celowe działanie, żeby słuchać i nic nie usłyszeć. Prowadzący to inna bajka. Jest takie powiedzenie „sie czyta sie wie”. Do roboty….

  • Nie zamkną szkoły bo ludzie żyć nie dadzą.. Ale jak było mówione ponad mln złotych idzie na jej utrzymanie. Skądś trzeba brać,a potem ci sami krzyczą,że dodatek wysoki

  • Radni mają około 250 zł za sesje. Dla porównania prezydent Warszawy zarabia około 12500 zł i dysponuje budżetem w granicach 18 mld zł a liczba mieszkańców to blisko 2 mln. Radni w Warszawie mają blisko 3 tys uposażenia. Nasza Pani Wójt będzie zarabiać blisko 10 tys zł a budżet i liczba mieszkańców jest znacznie mniejsza. Czyli procentowo strasznie dużo kosztuje nas ta Pani. Ps. Też chciałbym zaczynać pracę od najwyższej stawki. Chyba każdy by chciał.

  • Dostają za udział w komisji i udzial w sesji. Można kilka w miesiacu ustalić takowych komisji jak to bywało. Przewodnicząca ma stałe wynagrodzenie w okolicach 1000zł. Tak przypuszczam, przegladajac oświadczenia majątkowe poprzednich panów przewodniczących

 11. Jeżeli Pani Wójt twierdzi, że ta „podwyżka” nie pójdzie do jej kieszeni, to dlaczego nie zrezygnowała z niej na rzecz przyznania danej kwoty rocznej wymienianym przez nią stowarzyszeniom?

  Przecież jej wynagrodzenie jest pomniejszane przez składki i zaliczki na podatek…

  • Niezniszczalna , ponoć wcześniej w egzekutywie. Przymiarka do powołania w Boćkach komórki partii rządzącej to jej ambicje.

 12. Tak jak wcześniej pisałem że to głosowanie o podwyżce to ustawka i pic.
  Za – 8 radnych
  Przeciw – 4 radnych
  Wstrzymało się- 3 radnych

 13. niesamowita jest ta nasza pani wójt – pracuje charytatywnie , a nawet jeśli dostaje podwyżkę to i tak ją rozda na szczytny cel 🙂

 14. Pani Krystyno jest pani taka głupia czy tylko się zgrywa. Jak moźna przerwać ogrzewanie szkoły.? Inspekcja bhp za takie coś karze mandatem 5 tys. A jeźeli przyjdzie mróz?

 15. Z wiarygodnych źródeł zasłyszałem że dzisiaj na sesji będzie ustawka przy głosowaniu za wynagrodzeniem wójt. Żeby było dla oka ładniej wynik nie będzie jak się zakłada 12:3.

 16. „Wójt Bociek może zarobić jeszcze więcej. Chcą podnieść pensję” – Chcą ??? Kto chce ??? Kto chce podnieść pensję Pani wójt ???

 17. Wszystkim mieszkańcom gminy Boćki niezależnie od poglądów politycznych i wyznaniowych życzę wszelkiej pomyślności na święta Bożego Narodzenia obojętnie od daty ich obchodzenia a także wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
  Montreal 21.12.2018

 18. ale za co ta podwyżka ?
  czy Pani Wójt zrobiła coś ponad program ?
  może i ja pójdę po podwyżkę do szefa argumentując to , że przecież przychodzę do pracy 🙂
  wstydu nie ma i tyle ta kobieta

  • Gminą rządzi teraz Sielc. Będzie jak u Barei „nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?”. Podniesiemy pobory ile chcemy i co nam kto zrobi. Sielc to teraz prawie aglomeracja, na ratuszu mural mają robić a młodzieź..?Zorganizowana przy pani wójt, sporo im obiecuje. Oczywiście nie ze swoich.