Stanisław Derehajło, były wójt Bociek, został wicemarszałkiem województwa podlaskiego. Na tę funkcję wybrało go we wtorek 18 z 30 radnych sejmiku.

Większość w sejmiku mają radni wybrani z list PiS i to oni utworzyli zarząd województwa. Jego skład jest następujący:

Artur Kosicki – marszałek
Marek Olbryś – wicemarszałek
Stanisław Derehajło – wicemarszałek
Wiesława Burnos – członek zarządu
Marek Malinowski – członek zarządu

Stanisław Derehajło będzie odpowiadał m.in. za rolnictwo i obszary rybackie, departament rozwoju obszarów wiejskich, społeczeństwo informacyjne, departament Europejskiego Funduszu Społecznego, a także departament współpracy z zagranicą i promocji.

Zamieszanie z wyborem

Pełny skład zarządu województwa udało się wybrać dopiero po 19 dniach od pierwszej sesji. 22 listopada doszło bowiem do manifestacji niezadowolenia części radnych PiS na decyzję komitetu politycznego partii o rekomendacjach do zarządu województwa. W wyniku tego, w tajnym głosowaniu – również głosami części radnych PiS – przewodniczącym sejmiku został Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Po burzliwych wewnątrzpartyjnych naradach, na zwołanej jeszcze tego samego dnia kolejnej sesji, radni Prawa i Sprawiedliwości już zgodnie wybrali na marszałka Artura Kosickiego. Kosicki (PiS) zapowiedział jednocześnie, że zajdą zmiany w propozycjach kandydatów do zarządu województwa.

W kolejnych dniach Prawo i Sprawiedliwość chciało odwołać Karola Pileckiego ze stanowiska przewodniczącego sejmiku, jednak tutaj zaprotestowali radni Koalicji Obywatelskiej i PSL, którzy opuścili obrady. Przewodniczący sejmiku ogłosił przerwę w sesji i zapowiedział jej wznowienie po spotkaniach negocjacyjnych. Miały one miejsce 4 i 7 grudnia. Ustalono w trakcie nich, że sesja zostanie wznowiona 11 grudnia, a PiS nie będzie wnioskował o odwołanie Pileckiego. Doszło również m.in. do wyborów członków zarządu województwa, który – poza nazwiskami Kosickiego i Olbrysia – w całości różni się od składu zaproponowanego pierwotnie przez komitet polityczny PiS.

Stanisław Derehajło: kim jest?

Stanisław Derehajło, nowy wicemarszałek województwa podlaskiego, do sejmiku dostał się z listy PiS z wynikiem 14 199 głosów. Były wójt Bociek jest doradcą wicepremiera Jarosława Gowina oraz członkiem partii Porozumienie, która z PiS i Solidarną Polską tworzy koalicję.

Wójtem gminy Boćki Stanisław Derehajło był w latach 1998-2017. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie w Białymstoku, a także studiów podyplomowych: zarządzanie funduszami UE, zarządzanie oświatą i socjoterapia.

fot. Wojciech Oksztol / wrotapodlasia.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj