Blisko 1,3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych otrzyma gmina Boćki na montaż odnawialnych źródeł energii. Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego, a umowę na dotację podpisali w piątek w Boćkach wicemarszałek Stanisław Derehajło i wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska.

Jak podaje serwis wrotapodlasia.pl, Gmina Boćki zamierza zrealizować przedsięwzięcie polegające na montażu 62 mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii na domach mieszkalnych. Ogólna wartość projektu to 1 999 855,55 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 1 299 906,10 zł.

65 proc. zwrotu

Jak mówiła na ostatniej sesji wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska, gmina będzie zwracać mieszkańcom 65 proc. nakładów poniesionych na instalację fotowoltaiki. Zgodnie z zasadami, instalacja będzie musiała być przeznaczona tylko na potrzeby budynku mieszkalnego, a dotacja udzielana już po zrealizowaniu inwestycji. Obecna na sesji Monika Kruszewska z urzędu gminy dodała, że na początku kwietnia pojawi się regulamin, w którym będzie m.in. określona data zbierania wniosków od mieszkańców na dofinansowanie.

Gmina Boćki znalazła się w gronie blisko 50 gmin z województwa podlaskiego, które otrzymają unijne dotacje na ten cel. Jak czytamy w serwisie wrotapodlasia.pl, w województwie powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 wyniesie dzięki temu 9 354,44 ton.

fot. Marcin Nawrocki / UMWP / wrotapodlasia.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj