Mural z wizerunkiem Genowefy Łucjan oraz Mikołaja Turkowicza pojawił się na ścianach nowo wybudowanego budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach.

Autorem pracy jest pochodzący z Sanoka Arkadiusz Andrejkow. Artysta zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z Bociek, a tak scharakteryzował postaci, nad którymi pracował:

Genowefa Łucjan zwana 'Boćkowskim Minister Kultury’. Założycielka Zespołu Folklorystycznego Klekociaki. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach w latach 1973-1989. Kobieta z pasją i misją, która dla rozwoju kultury tego miejsca oddała całą siebie. Miała zmysł i doskonałe wyczucie odnajdywania talentów a także budowania jedności i wspólnoty wokół ośrodka kultury. Cudowne podejście z szacunkiem do każdego człowieka i pełne zainteresowanie jego osobą powodowało, że przyciągała do siebie i do boćkowskiej kultury zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Głęboko zapisana w pamięci pokoleń mieszkańców Gminy Boćki jako organizator życia kulturalnego i kultywowania tradycji, a przede wszystkim jako cudowny człowiek”

„Postać po lewej to Mikołaj Turkowicz, który przez wiele lat był organizatorem życia artystycznego w Bielsku Podlaskim i Boćkach. Pracował m.in w zespołach Małe Podlasie, Klekociaki, Figlarne Dziewczęta oraz w ognisku muzycznym w Boćkach. W Bielsku Podlaskim założył m.in. zespół Promyki, zespół wokalny przy Liceum Medycznym i zespół przy PSS 'Społem’. W 1972 roku pracował w Zespole Szkół Rachunkowości Rolnej w Bielsku Podlaskim, gdzie założył zespół ludowy, który przyjął nazwę Podlaskie Kukułki. W latach 70. i 80. XX wieku, wraz z młodzieżą, prowadził badania terenowe nad kulturą ludową na Podlasiu. Zebrał obszerny materiał etnograficzny, przede wszystkim pieśni i tańce, który stał się podstawą repertuaru prowadzonych zespołów. Był nauczycielem wielu pokoleń młodzieży”

Źródło: Arkadiusz Adrejkow / Facebook

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj