Droga krajowa nr. 19 zablokowana w Boćkach przez protestujących rolników. Rolnicy domagają się zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy i wyrzucenia Zielonego Ładu do kosza na śmieci.

Mapa protestów rolników w Polsce: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1atNNgbIhcB6NaBdwY5C7bzNSRveCKvw&ll=52.61001300000004%2C17.94071200000002&z=8

Od rolników:

Drodzy Konsumenci,

W ostatnim czasie polscy rolnicy zgromadzili się, aby wyrazić swoje zaniepokojenie i sprzeciwić się dwóm kluczowym kwestiom, które mają bezpośredni wpływ na nasze wspólne zdrowie i przyszłość rolnictwa w Polsce. Chodzi o protest przeciwko obecnej formie Europejskiego Zielonego Ładu oraz sprzeciw wobec niekontrolowanego importu zboża z Ukrainy, które nie spełnia unijnych standardów jakości.
Te postulaty nie są jedynie rolniczymi żądaniami; są to kwestie dotyczące nas wszystkich, mające bezpośredni wpływ na jakość i bezpieczeństwo spożywanej przez nas żywności. Europejski Zielony Ład, mający na celu transformację UE w kierunku zrównoważonego i ekologicznego gospodarowania, wywołuje sprzeciw wśród rolników. Ich niepokój dotyczy wprowadzania ograniczeń, które negatywnie wpłyną na produkcję żywności, zmuszając do redukcji upraw
i hodowli. Zmiany te bez odpowiednich dostosowań mogą zagrozić tradycyjnym, lokalnym źródłom żywności, na której codziennie polegamy.
Rolnicy apelują o głęboką zmianę Zielonego Ładu, tak aby wspierał on zrównoważony rozwój rolnictwa bez kompromisów dla bezpieczeństwa żywnościowego.
Drugą kwestią jest import zboża z Ukrainy, które nie jest kontrolowane pod kątem jakości i nie spełnia norm unijnych. Taka sytuacja stwarza ryzyko dla naszego zdrowia, ponieważ spożywamy produkty, które mogą być obarczone niedopuszczalnymi poziomami pestycydów lub innych
substancji szkodliwych. Rolnicy domagają się natychmiastowego zatrzymania importu, wprowadzenia kontroli i regulacji, które zapewnią, że wszystkie importowane produkty rolne spełniają te same wysokie standardy, co krajowe. Jest to niezbędne do ochrony naszego zdrowia i
zapewnienia, że na naszych stołach lądują tylko bezpieczne i zdrowe produkty.
Oba te postulaty mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo żywności. Jako konsumenci mamy prawo do transparentności, co jemy i skąd pochodzi nasza żywność. Wspierając
rolników w ich dążeniach do zapewnienia wysokich standardów produkcji importu, bronimy naszego wspólnego dobra – zdrowia publicznego. Rolnictwo jest fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego każdego narodu. Zdrowa, kontrolowana żywność to podstawa naszego zdrowia.
Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy – niezależnie od naszej roli w społeczeństwie – zrozumieli znaczenie tych postulatów i wsparli naszych rolników w ich walce o lepszą przyszłość dla polskiego rolnictwa i naszego zdrowia. Stając po stronie rolników, stajemy po stronie bezpiecznej i zdrowej przyszłości dla nas wszystkich.

NSZZ SOLIDARNOŚĆ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH

15 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

 1. KOMUNIKAT PREZYDIUM RADY KRAJOWEJ NSZZ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH „SOLIDARNOŚĆ”

  W związku z trwającym Strajkiem Generalnym rolników Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jednogłośnie podjęło decyzję , że warunkiem odstąpienia od protestów i podjęciem rozmów na inne bardzo ważne tematy jest:
  – wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest między innymi likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej
  – w handlu z Ukrainą powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np.: z przyznanych już 50 mld Euro) eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.
  Mając powyższe na względzie Prezydium Rady Krajowej stoi na stanowisku, że doraźna pomoc państwa mająca na celu podtrzymanie żywotności ekonomicznej gospodarstw jest niezbędna, nie może jednak stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej.
  Prezydium negatywnie ocenia dotychczasową postawę rządu wobec rolniczych protestów. Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną.
  Niepokój i zdziwienie wywołał Komunikat Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2024r., który nawiązuje do oświadczenia Premiera RP z tego samego dnia, z którego wynika, że rząd przygotowuje się do siłowego rozwiązania protestu rolników na granicy z Ukrainą.
  Komunikat KRIR opowiada się za „zmianą strategii protestacyjnej rolników i wzywa do stawienia się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Biało-Czerwoną”.
  Należy przypomnieć, że Izby Rolnicze są samorządem i nie posiadają podstaw prawnych do prowadzenia akcji protestacyjnych, które są uprawnieniem statutowym związków zawodowych rolników. Warto również zwrócić uwagę, że Flaga Biało- Czerwona powinna nas wszystkich jednoczyć ale nie oznacza to, że poszczególne organizacje nie mają prawa do używania własnych symboli.
  Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania „pozornego porozumienia”.
  W związku z Uchwałą nr 1/24 Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Prezydium Rady Krajowej naszego związku podjęło współpracę z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz innymi rolniczymi Związkami Zawodowymi w celu organizacji w Warszawie wspólnej manifestacji w dniach 06- 07 marca w tygodniu obrad Sejmu.

 2. Taki paradoks. Pytanie które każdy z gospodarzy powinien sobie zadać, kto doprowadził do tego miejsca w którym w tej chwili jesteście? Kto jest za to odpowiedzialny?, Problemy z którymi teraz wychodzicie na ulice utrudniając życie innym nie zaczęły się wczoraj, ba nawet nie zaczęły się pół roku wcześniej. Gdzie byliście wówczas ? Ponad połowa gminy poparła partie w ostatnich wyborach która do tego doprowadziła, poparła partię z której wywodzi się unijny komisarz do spraw rolnictwa Wojciechowski. Który nie tylko rozwalił rolnictwo w Polsce ale i w całej unii. Poparliście partię która rozwaliła Bielmlek. Sołtys na sesji namawiał do poparcia jedynej słusznej partii a teraz protesty. Skoro namawiał i było mu tak dobrze to po co teraz protestuje, raptem przez trzy miesiące tak mu się pogorszyło.? I kolejna sprawa nie przypisujcie sobie wyższości nad innymi „bez nas będziecie głodni….”. W ten sposób mogę powiedzieć o każdej grupie społecznej. Bez nauczycieli będziecie głupi, bez lekarzy chorzy, bez budowlańców bezdomni, bez mechaników będziecie pozbawieni maszyn, bez polityków i rządu będziecie pozbawieni państwa. A teraz wyobraźcie sobie jak by któraś inna grupa społeczna wyszła na ulice i zablokowała je w czasie żniw co byście czuli ? Strajkujcie, walczcie o swoje ale nie utrudniajcie życia innym, i na przyszłość budźcie się wcześniej.

  • Trochę śmieszny i głupawy tekst. Problem rolnictwa – proszę zapytaj rolników o lata wcześniejsze: czy było rolnikom źle, jakie mieli dochody, kto nakręcił wzrost cen wszystkich produktów i nie tylko rolniczych? Obciążanie kłopotami PiS jest śmieszne i pachnące (cuchnące) tvn-em. Każdy ma prawo do strajku, a straszenie rolników, że zablokujecie ulice w okresie żniw to nie tylko śmieszne a wręcz prymitywne.
   Są nauczyciele – a jest tylu głupich, są lekarze a tylu chorych, bez budowlańców – bezdomni – to szczyt głupoty (bezdomny sam lub okoliczności decydują o trybie takiego życia), bez mechaników maszyn, idąc tym tokiem rozumowania to również samochodów, bez polityków rządu – i bardzo dobrze więcej ludzi kompetentnych niż polityczek i popaprańców.
   Jakie utrudnienia w życiu innym, parę objazdów i trochę czasu gdy czekasz do odblokowania przejazdu. Wysiądź z auta i powiedz rolnikom, że ich popierasz, to może wykipi z Ciebie frustracja i złość.
   Każdy ma prawo do strajku w państwie prawa ( jeszcze u nas nie Białoruś, ale obecny rząd do tego zmierza), to rolnik ma nie doić krów i nie dawać jeść zwierzętom, żeby nikomu nie przeszkadzać? Strajk ma być dotkliwy dla wszystkich, żeby był zauważony i z protestującymi rząd się liczył.
   Strajkującym rolnikom życzę powodzenia i determinacji do końca.

   • AMICI – nawet sam prezes wezwał do dymisji komisarza Wojciechowskiego, którego sam wsadził na to stanowisko. A z kolei dumny z Zielonego Ładu Wojciechowski chwalił się kiedyś, że w rzeczywistości jest on kopią programu rolnego PiS. Możesz zamykać oczy, możesz stosować efekt wyparcia (nie jest łatwo przyznać, że partia którą się kocha nawaliła), ale nie zmienia to faktu, że rolnicy ponoszą teraz skutki działań partii na którą tłumnie głosowali.

    • Nie do końca tak było. Wojciechowski chciał dobrze ale Timmermans czy jak mu tam sporo dopisał i wys, Lo odwrotnie

    • Obserwator – rolnicy głosowali na Trzecią drogę Hołowni i PSL – Kamysza.
     Ps. To nie partia nawaliła to ludzie.

    • amici – możesz wyjaśnić skąd teoria że rolnicy głosowali na Trzecią drogę?
     Wyniki w gm. Bocki
     54.16% – PiS, 14,92% – Konfederacja (wiemy dlaczego), 14,72% – Trzecia droga, 11,05% – K.O., 2,38% – Lewica
     Wyniki ogólnopolskie jak głosowała wieś
     48,6% – PiS, 21,5% – K.O., 12,4% – Trzecia droga, 7,2% – Konfederacja, 5,8% – Lewica
     Wyniki ogólnopolskie jak głosowali rolnicy
     67,4% – PiS, 10,6% – Trzecia droga, 9,7% – K.O., 5,0% – Konfederacja, 3,0% – Lewica

   • amici nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem, widocznie do szkoły miałeś pod górkę. Porównania jakie zastosowałem miały zobrazować że rolnicy nie są pępkiem świata, że każda grupa społeczna jest równie ważna i potrzebna i dla porównania oczywiście że bez mechaników nie było by samochodów, maszyn, nowych rozwiązań – to jest skrót myślowy który można rozbudowywać. Podobnie o budowlańcach, oni nie rozwiążą problemów bezdomności czy to z wyboru, czy z sytuacji życiowej ale tworzą nowe budynki, budowle bo mają do tego predyspozycje, umiejętności i wiedzę. Dlatego mamy sklepy, domy mieszkalne, budynki gospodarcze, mosty, drogi itp.
    Co do wątku politycznego którego zrobiłem wrzutkę, chciałem żeby każdy zadał sobie pytanie o winnych sytuacji w jakiej się znaleźli. Żeby każdy trochę się obudził i miał świadomość kto za to odpowiada. Że powtarzanie hasła wina Tuska, trochę tu nie pasuje. To kto jaką telewizję ogląda nie ma tu nic do rzeczy, dlatego że oceniamy przeszłość, oceniamy fakty. A faktem jest że poprzedni rząd mówił że jest świetnie, że ludziom żyje się coraz lepiej, że sąsiadujące państwa zazdroszczą nam rozwoju. Faktem jest to że najwięcej zboża z Ukrainy do Polski wjechało w roku 2022 i na początku 2023r,. Dlatego żniwa 2023r były już obarczone obniżoną ceną i wówczas trzeba było podnosić larum, bo tak jak napisałem wcześniej problem nie wystąpił teraz tylko ponad rok temu. I tak jak napisałem na winnych tej sytuacji większość mieszkańców gminy oddała swój głos w ostatnich wyborach. Trzeba mieć to w świadomości a nie wytykać że np. za innych rządów też tak było. Trzeba mieć w świadomości że jak jeden z polityków pis powiedział, tanie zboże z Ukrainy było celowo wykorzystywane na rynku Polskim ponieważ myśleliśmy że to obniży ceny produktów i zatrzyma inflację. To nie był przypadek, nie są winni Ukraińcy, Tusk czy Unia tylko to było celowe działanie. Łatwo jest winić wszystkich tylko nie siebie. A że nie przewidziano skutków tego działania, to teraz mamy co mamy.
    Co do protestów, oczywiście że każdy ma prawo do protestów, strajku ale kategorycznie nie zgadzam się że ma być on dotkliwy dla wszystkich. Strajk jest formą protestu w obronie praw i interesów np. grupy społecznej, sprzeciwu, wyrażeniem niezadowolenia, a nie robieniem burd i utrudnianiem komuś innemu życia. Równie dobrze mógł bym postawić ciągnik czy samochód przed Twoją bramą i powiedział bym że Ja strajkuje – czy był byś zadowolony. Ja strajkuje a ty np. przez tydzień nie mógł byś wyjść czy wyjechać z własnego domu. (oczywiście to też jest skrót myślowy – obawiam się że nie zrozumiesz i napiszesz że kogoś straszę)

    • Karol – pisząc komentarz, miałam na celu uzmysłowić fakt, że każdy ma prawo do strajku. Bicie larum z powodu niewielkich trudności to jest niepoważne. Żadna grupa społeczna nie jest pępkiem świata ale niestety to jest jedyna skuteczna forma protestu rolników, by byli zauważalni. Były burdy? Nie mam takich informacji. Każdy rząd, czy to z prawej, lewej, czy inny dba o swoje interesy. Wyborcy to masa, która poprze określoną stronę – tę masę trzeba czymś kupić. Jest fakt niezaprzeczalny, że poziom życia Polaków jest wyższy (materialnie) – polityka socjalna rządów PiS.
     Śmieszne wycieczki: „pod górkę do szkoły” i nie zrozumiesz, to niskie poczucie własnej wartości.
     Życzę więcej optymizmu i ciesz się życiem.

 3. A ja mam inne pytanie. Czy strajkujący rolnicy przepuszczają ruch lokalny ? Czy mieszkańcy Gminy Boćki mogą swobodnie przemieszczać się po naszej gminie pomimo strajku, czy rolnicy zrobili nam Boćkowianom „blokadę Leningradu” ? Ja rozum, że jest protest, ale my musimy jakoś funkcjonować. Dlaczego na stronie Urzędu Gminy nie ma takiej informacji ? Czy Wójt rozmawiała z organizatorami protestu i załatwiła, że ruch lokalny będzie przepuszczany czy ma to w D… ? Informacji na stronie Urzędu Gminy BRAK ?