Stanisław Derehajło nie jest już wicemarszałkiem województwa podlaskiego. Odwołali go radni sejmiku na piątkowej sesji. Zdecydował fakt, że partia Porozumienie, której Derehajło jest wiceprezesem, nie jest już w koalicji z PiS.

Za odwołaniem wicemarszałka było 15 ranych, a przeciw 14. Jeden głos był nieważny. Głosowanie było tajne. – Stanisław Derehajło został po wyborach samorządowych w 2018 roku rekomendowany do objęcia funkcji wicemarszałka przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości – Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Ze względu na działalność polityczną Stanisława Derehajły, stojącą w opozycji do priorytetów programowych, na które oddali głos wyborcy Zjednoczonej Prawicy, klub radnych wycofuje swoją rekomendację i wnosi o odwołanie go z funkcji wicemarszałka – mówił przed odwołaniem marszałek Artur Kosicki.

Derehajło: stałem się wolnym człowiekiem

Derehajło już po głosowaniu przyznał, że mając do wyboru pozostanie w Porozumieniu lub zachowanie swojego stanowiska, świadomie wybrał to pierwsze. – Jestem z tej decyzji dumny i zadowolony. Mogę spokojnie spojrzeć sobie w lustro – mówił. – Czuję się wygrany przez to głosowanie, bo obroniłem w to, co wierzę i stałem się wolnym człowiekiem – dodał.

Następca przepadł

Kandydatem na następcę Derehajły został Sebastian Łukaszewicz z Solidarnej Polski, jednak nie uzyskał on akceptacji radnych (13 osób za, 16 przeciw i 1 głos nieważny).

Stanisław Derehajło w latach 1998-2017 był wójtem gminy Boćki. Po rezygnacji ze stanowiska pracował w Państwowym Instytucie Badawczym NASK oraz ministerstwie nauki, którym zarządzał jego partyjny kolega Jarosław Gowin. W 2018 r. z list PiS (gdy jeszcze Porozumienie tworzyło koalicję z tą partią) dostał się do sejmiku i został wicemarszałkiem województwa.

fot. Aneta Kursa/Wrota Podlasia

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj