Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych

Największe poparcie w skali kraju uzyskała koalicja Prawa i Sprawiedliwości, która uzyskała 35,38% głosów. Druga była Koalicja Obywatelska 30,70%. Trzecia jak nazwa wskazuje była Trzecia Droga, czyli koalicja Polska 2050 Szymona Hołowni z PSLem 14,40%. Lewica osiągnęła 8,61% poparcia a Konfederacja 7,16%.

W naszej gminie również zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które zdeklasowało rywali uzyskując 54,16% poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Konfederacja z poparciem 14,92%. Relatywnie dobry wynik Konfederacji może być spowodowany startem w naszej gminie z jej list, znanego wszystkim mieszkańcom byłego wójta Bociek Pana Stanisława Derehajło. Na trzecim miejscu ze zbliżonym do Konfederacji wynikiem 14,72% znalazła się Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska uplasowała się dopiero na czwartym miejscu z wynikiem 11,05%. Lewica natomiast uzyskała zaledwie 2,38% głosów.

Kandydaci do sejmu z naszej gminy

Jak pisaliśmy przed wyborami, dwie osoby z naszej gminy ubiegały się o mandat posła. Byli to Pani Ewelina Piotrowska z Piotrowa Krzywokoły (bezpartyjna) kandydująca z listy PISu i Pan Stanisław Derehajło z Kolonii Boćki (członek Porozumienia Jarosława Gowina), który startował z listy Konfederacji. Niestety ani Panu Stanisławowi ani Pani Ewelinie nie udało się uzyskać mandatu posła. Może dopisze im szczęście w następnych wyborach.

Pan Stanisław Derehajło uzyskał w naszej gminie 188 głosów co jest raczej słabym wynikiem, bo w wyborach wójta gminy Boćki Pan Stanisław otrzymywał nawet 1100 głosów. Pani Ewelina Piotrowska otrzymała 93 głosy, czyli mniej więcej połowę tego co Pan Stanisław a nie należy do żadnej partii i nigdy nie pełniła żadnej funkcji publicznej. Pan Stanisław Derehajło był przez 19 lat wójtem Bociek. Troszeczkę szkoda, że nie głosowaliśmy na swoich.

Jeśli chodzi wynik wojewódzki, Pan Stanisław Derehajło osiągnął wynik 3568 głosów. W porównaniu do wyborów samorządowych z 2018 roku, kiedy to kandydował z listy PISu do sejmiku województwa podlaskiego osiągając wynik 14199 głosów, teraz poszło mu nie najlepiej, bo osiągnięty wynik to zaledwie jedna czwarta tamtego wyniku.

Pani Ewelina Piotrowska z 1010 głosami może nie osiągnęła spektakularnego sukcesu, ale jak na bezpartyjnego rolnika i debiutantkę w polityce, to poszło jej nie najgorzej.

Kto przejmie władzę w Polsce ?

Pomimo, że Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło w tych wyborach najlepszy wynik, szansa na zebranie większości sejmowej i powołanie nowego rządu raczej jest nikła. Jeżeli PISowi nie uda się zebrać większości, prezydent powierzy utworzenie rządu opozycji. A więc kto przejmie władzę w Polsce jeszcze nie wiemy. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

9 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  1. Analizując wyniki wyborów w naszej gminie, nasuwa się prosty „wybieramy łobcych, brak myślenia propolskiego, może wogóle brak logicznego myślenia, a odmowa karty do referendum to himalaje hipokryzji”.
    Krótko, czyżby wielu mieszkańców to „inteligentni inaczej”.

    • Co Ty się referendum podpierasz jak już dziś horała mówi,że zagraniczna spółka zainwestuje ciężki pieniądz jak sprzedamy im pakiet udziałów. Serio? Najpierw pytają czy jesteś za sprzedażą majątku a teraz sami biznes kręcą. O Lotosie to nie będę mówić,bo kto zorientowany to wie. Mur? Jak stawiali to nie pytali. A jak by ludzie się opowiedzieli przeciw niemu to co? Rozebraliby? W ogóle obiecywali o wszystko pytać w referendum,ale jakoś przez 8 lat nie było okazji.. to referendum to szit nad szitami

        • Więc na pamięć zapewne znasz wypowiedź p.Szydlo,kiedy to szumnie, w poprzedniej kampanii wyborczej, zapowiadała, że o wszystko będą pytać Polaków w referendum. Powiedz proszę ile razy było w ostatnich latach organizowane? Bo jeśli pamięć mnie nie myli, to ZERO!

  2. „m” – Spodziewasz się, że osoby, z którymi tu się spierasz są rozgarnięte i potrafią dokonać choćby najprostszej dedukcji ? Przeceniasz ich i to bardzo. Wraca temat placu zabaw 🙂 . Ktoś potrafi podać choćby jeden racjonalny powód, dlaczego przez kilka lat był on zamknięty na kłódkę ? Ja jeden widzę, to głupota. A drugi to bezmyślność 🙂