Dekomunizacja dotarła do Bociek. Rozebrali pomnik

0

Położony przy ulicy Bielskiej pomnik został rozebrany. Ma to związek z uchwaloną w zeszłym roku tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Położony przy ulicy Bielskiej pomnik powstał w 1959 roku. To wtedy umieszczono na nim poświęconą milicjantom tablicę o treści: „W XV rocznicę powstania Milicji Ob. ku czci poległych funkcjonariuszy MO w walce z bandami o utrwalenie władzy ludowej w latach 1944-1949, społeczeństwo powiatu bielskiego 7 X 1959”.

W 1990 roku, po zmianie ustroju, obok starej tablicy umieszczoną nową o treści: „Pomnik ten pochodzi z okresu, w którym gwałt uchodził za męstwo, a cnota i patriotyzm były reliktem przeszłości. Walczącym o demokrację, społeczeństwo gminy Boćki 3 V 1990”.

fot. Sławomir Dworakowski

Teraz ten pomnik został rozebrany. Stało się to w czwartek 29 marca. Na stronie urzędu gminy czytamy, że ma to związek z „ustawą z dnia 22 czerwca 2017r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. poz. 1389 z póź. zm.) wprowadzająca obowiązek usunięcia pomnika upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób”.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj