Dekomunizacja dotarła do Bociek. Rozebrali pomnik

15

Położony przy ulicy Bielskiej pomnik został rozebrany. Ma to związek z uchwaloną w zeszłym roku tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Położony przy ulicy Bielskiej pomnik powstał w 1959 roku. To wtedy umieszczono na nim poświęconą milicjantom tablicę o treści: „W XV rocznicę powstania Milicji Ob. ku czci poległych funkcjonariuszy MO w walce z bandami o utrwalenie władzy ludowej w latach 1944-1949, społeczeństwo powiatu bielskiego 7 X 1959”.

W 1990 roku, po zmianie ustroju, obok starej tablicy umieszczoną nową o treści: „Pomnik ten pochodzi z okresu, w którym gwałt uchodził za męstwo, a cnota i patriotyzm były reliktem przeszłości. Walczącym o demokrację, społeczeństwo gminy Boćki 3 V 1990”.

fot. Sławomir Dworakowski

Teraz ten pomnik został rozebrany. Stało się to w czwartek 29 marca. Na stronie urzędu gminy czytamy, że ma to związek z „ustawą z dnia 22 czerwca 2017r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. poz. 1389 z póź. zm.) wprowadzająca obowiązek usunięcia pomnika upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób”.

15 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

 1. Niszczycie pominiki historii… Nie rozumiem komu to przeszkadzało, że tam stał. Odzieracie dzieci z poznawania historii… a przecież na jej podstawie trzeba wyciągać wnioski, żeby nie popełniać tych samych błędów. No cóż…

 2. Za rozbiórke pomnika w terminie ustawowym zwraca wojewoda.
  Takie pomniki fałszują historię, burzyć i tłumaczyc dlaczego stały i kto je budował.
  A co do remontu swietlicy to wez chlopie wynajmij firme do remontu domu tylko tak na fakturę ! I nagle wykonawca musi doliczyc vat -23% odprowadzic podatek i reszte.

 3. Co i komu przeszkadza pomnik?Debilizm skrajny!!!Jest ustawa zdjąć tablicę i ok.Dla mnie osobiście pomnik ma sentymentalny wymiar.Było miejsce spotkań młodych Boćkowiaków.Przy pomniku zawiązało się wiele znajomości – niektóre z nich skończyły się przy ołtarzu,a ile było tam poczęć….Proszę walczmy o pomnik .Proponuję założyć Komitet Obrony Pomnika (KOP).Zapraszam na spotkanie w niedzielę 1 kwietnia o godz.18.00 przy pomniku.

 4. Proponuję zakłady. Ile będzie kosztować rozbiórka?
  Remont świetlicy w Jakubowskich 300 tys. zł.
  Remont starej gminy 600 tys zł.
  To pewnie rozbiórka pomnika będzie kosztować z milion zł.

 5. Bardzo dobrze, żeby kamień na kamieniu nie pozostał. W internecie zamieścić ogłoszenie: Co należy w tym miejscu postawić, niech wypowiedzą się mieszkańcy

 6. Ja uwazamr,że jak nie rozbierze tego gmina to zrobi to wojewoda i zwróci się o koszty rozbiórki. Podobnie dzieje się w kraju ze zmianą nazw ulic. Nie chce samorząd robi to wojewodztwo,bo taki przykaz