Akt przekazania szkole podstawowej w Boćkach opieki nad miejscami upamiętniającymi zabitych milicjantów, zdjęcia z uroczystości i deklaracja o zaufaniu do władzy. Między innymi z tego składa się album z lat 60., który otrzymaliśmy od jednego z czytelników.

PRZEJRZYJ ALBUM >>>

Album może być dobrą ilustracją minionych czasów. Na początku znalazła się deklaracja, w której czytamy, że uczniowie kierują podziękowania dla osób walczących z hitlerowskim najeźdźcą oraz „rodzimą reakcją podziemia”.

Deklaracja

„Z ufnością patrzymy w przyszłość widząc dorobek Polski Ludowej i wierząc w słuszność polityki tych, którzy robią wielkie wysiłki, aby nie dopuścić do następnej wojny światowej, by tworzyć nam warunki do spokojnego życia, do spokojnej nauki i pracy dla dobra naszej ukochanej ojczyzny” – czytamy w deklaracji.

Następną pozycją w albumie jest akt uroczystego przekazania boćkowskiej szkole pod opiekę mogił funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej poległych „w walkach z podziemnymi organizacjami reakcyjnymi na terenie Bociek w obronie Władzy Ludowej”. Akt jest datowany na 18 listopada 1962 roku, a został nadany przez Powiatowy Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Oddział Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

W albumie znalazła lista zabitych milicjantów podczas napadów żołnierzy podziemia niepodległościowego na posterunek w Boćkach. Są też zdjęcia z uroczystości przekazania boćkowskiej szkole opieki nad miejscami upamiętniającymi zabitych milicjantów.

Dekomunizacja w Boćkach

W albumie można m.in. zobaczyć nieistniejący już pomnik przy ulicy Bielskiej. Został on wzniesiony w 1959 roku. To wtedy umieszczono na nim poświęconą milicjantom tablicę o treści: „W XV rocznicę powstania Milicji Ob. ku czci poległych funkcjonariuszy MO w walce z bandami o utrwalenie władzy ludowej w latach 1944-1949, społeczeństwo powiatu bielskiego 7 X 1959”.

W 1990 roku, po zmianie ustroju, obok starej tablicy umieszczoną nową o treści: „Pomnik ten pochodzi z okresu, w którym gwałt uchodził za męstwo, a cnota i patriotyzm były reliktem przeszłości. Walczącym o demokrację, społeczeństwo gminy Boćki 3 V 1990”.

Pomnik został rozebrany 29 marca 2018 r. w wyniku tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zobacz film z rozbiórki pomnika w Boćkach

PRZEJRZYJ ALBUM >>>

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj