Mieszkańcy gminy Boćki zdecydowali. Nowym wójtem została Dorota Kędra-Ptaszyńska. To ona będzie rządziła co najmniej do następnych wyborów samorządowych, które odbędą się pod koniec 2018 roku.
Wyniki drugiej tury wyborów:
Dorota Kędra-Ptaszyńska: 1235 głosów
Marek Antoni Łukaszewicz: 1075 głosów
Frekwencja: 59,2 proc.
PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA (CAŁA GMINA)
PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA (OBWÓD NR 1 – ANDRYJANKI)
PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA (OBWÓD NR 2 – BOĆKI)
PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA (OBWÓD NR 3 – NURZEC)
PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA (OBWÓD NR 4 – OLSZEWO)
PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA (OBWÓD NR 5 – SIELC)
Zmiany również w sejmiku
Wybór Doroty Kędry-Ptaszyńskiej na wójta gminy Boćki wiąże się również ze zmianami w sejmiku województwa podlaskiego. Nowa wójt jest bowiem radną wojewódzką, a tej funkcji nie można łączyć ze stanowiskiem m.in. wójta. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
Polska Razem kontra Prawo i Sprawiedliwość
Dorota Kędra-Ptaszyńska została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Zjednoczona Gmina Boćki. Ma 35 lat, wyższe wykształcenie i jest członkinią partii Polska Razem Zjednoczona Prawica. Mieszka w Jakubowskich. Marek Antoni Łukaszewicz został zgłoszony przez komitet o nazwie Przyjazny Samorząd. Ma 58 lat, wykształcenie wyższe i należy do Prawa i Sprawiedliwości. Mieszka w Boćkach.
Druga tura wyborów była niezbędna, gdyż dwa tygodnie temu żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów. Oprócz Doroty Kędry-Ptaszyńskiej i Marka Antoniego Łukaszewicza, o głosy walczyli wtedy Adam Król i Grzegorz Mariusz Popławski.
Warszawa zamiast Bociek
Przyspieszone wybory były związane z rezygnacją Stanisława Derehajły, który wójtem gminy Boćki był od 1998 roku. Stanowisko wójta zamienił na fotel doradcy ds. samorządu terytorialnego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Stanisław Derehajło, podobnie jak Jarosław Gowin (wicepremier i minister nauki), należy do partii Polska Razem Zjednoczona Prawica (wchodzi ona w skład koalicji rządowej). CZYTAJ WIĘCEJ