Radni gminy Boćki debatowali w środę na XII sesji. Nagranie z obrad można obejrzeć tutaj:

Plan obrad:

 • Otwarcie XII Sesji Rady Gminy i stwierdzenie prawomocności obrad,
 • Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad,
 • Przyjęcie protokołu z XI Sesji Rady Gminy,
 • Informacja o zrzeczeniu się mandatu Radnego Gminy Boćki (czytaj więcej o rezygnacji radnego >)
 • Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Boćki na lata 2020 – 2023 wraz z prognozą kwoty długu i spłat zobowiązań na lata 2020 – 2024
 • Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2020,
 • Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na czas oznaczony na okres 5 lat,
 • Rozszerzenie składu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
 • Informacja Wójta Gminy z realizacji uchwał i działalności w okresie międzysesyjnym,
 • Interpelacje i zapytania radnych,
 • Sprawy różne, wolne wnioski,
 • Zamknięcie obrad sesji

52 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

  • 1235 jeśli to do mnie to uważam za hipokryzję iść protestować a wcześniej głosować na pis. Wysiudali Ardanowskiego, bo także był przeciw, a miał jakieś pojęcie o rolnictwie. O czym to świadczy?

  • Rolnicy nic nie płacą. Za dużo dostali i teraz chcą jeszcze więcej. I jeszcze ten durny argument, że „weź kup gospodarkę i zobaczysz jak to dobrze”.
   Ja proponuje rolnikom iść na budowę do betoniary za 3 tys i zobaczymy co powiedzą.
   Zawsze się nie opłaca ale na ciągnik za 300 tys stać.
   Praca rolnika jest ciężka, ale nie tylko rolnik ciężko pracuje, ale tylko rolnik narzeka i tylko rolnik ma tyle przywilejów. Jak tak źle to czego młodzi tak na rolę się pchają. Przeciętnego pracującego człowieka nie stać na jedną setną tego co dziś przeciętny rolnik ma.

  • Do cała prawda: z reguły nikt młody nie zaczyna od zera. Przejmuje ojcowizne. Żeby zarobić, trzeba najpierw włożyć dobry pieniądz. Tak samo jak mówisz, że głupim argumentem jest „weź gospodarke i popracuj” to ja powiem, ze takim samym rodzajem komentarza jest Twój, zawsze powtarzany ” ale na ciągnik za 300tys. to stać”. Powiedz, kto ma taki ciągnik bez kredytu? Poza tym jak w każdej branży wszystko kosztuje. Po Twojej wypowiedzi widać, że nie posiadasz gospodarstwa. Ale ktoś, kto wchodzi w to, nie chciał jak Ty iść do betoniarki. I skoro praca, jaką wykonujesz (o ile prscujesz) nie daje Ci satysfakcji to ją zmień na biurową. Powiesz, za mieszkanie zapłać, rachunki i co zostanie z tych 3k? Tu to samo, też trzeba regulować zobowiązania. I na koniec z ekonomicznego pukntu widzenia to się kompletnie nie opłaca. Ale gdybym miał patrzeć na to właśnie z tej perspektywy to bym to już dawno rzucił. Jednak moje gospodarstwo dobrze funkcjonuje, lubię to i sprawia mi to satysfakcje. Nie czuje się sfrustrowany.

 1. zewshodniej twoje psy też srają i wyją słabe nasz informacje było wyraznie powiedziane ze nie schronisko i nie pisz bzdur chyba ze radna was tam tak buntuje zajdz do gminy i się zapytaj co tam będzie a nie piszesz to co usłyszysz

  • Nie jestem ze wschodniej a zewshodniej a to różnica. A psiarnia ma być w skr, pięć kojcow dla psów to jest psiarnia kutafonie jakby nie było. Będą wyły, srały i temu podobne. A to teren poboru wody itak prosto to nie przejdzie.

 2. Fajny ten wasz kabaret. Najbardziej mi się podoba o placu zabaw. Kwestia, płotu, trytytek i łańcucha. Kto jak kto, ale pan Adam na ogrodzeniach się zna. On wie jak naprawić i jak popsuć, no popsuć może nie płot. Na budowie płotów to on już się zna. Nie tylko na tym. W dobie tak trudnych czasów, tylu przeciwników on jeden musi zadbać o dobro dziecka, które jest nie ma gdzie z rodzicem spędzać wolnego czasu. Na sercu Adasia spoczywa odpowiedzialność za dobro mieszkańców gminy, bo jak dookoła niego tylu złośliwych i głupich ludzi, cóż ma zrobić.

  • Ależ ta pani co tak ryja drze była na smyczy przez dekady. Kwiatki z siostrą na ostasze woziła. Czy to nie ona uczestniczyła w zadłużaniu gminy?

  • Chyba nie to jest sednem sprawy. Ponownie takie odwracanie kota ogonem. Kluczowe jest to, że Pani Wójt zapytana o swoje nieobecności w Gminie komentuje to tak, że może pokazać bilingi telefoniczne, że ona non stop pracuje. Tylko gdyby była na to gotowa, to by to zrobiła, a nie tylko o tym mówiła. Nie wiem jaka jest prawda, ale któryś raz padają głosy, że Pani Wójt w Urzędzie Gminy to bywa, a nie pracuje. Skoro jest to nieprawda, to będąc na jej miejscu raz a dobrze bym udowodnił, że to dyrdymały. Tutaj natomiast były tylko uśmieszki, sarkastyczne teksty (abonament itp.) i tajemnicze bilingi, których pewnie nigdy nikt nie zobaczy na oczy.

   A co jeżeli to co Radna zasugerowała jest prawdą? Co jeżeli Pani Wójt pobiera sowite wynagrodzenie, a nie daje z siebie tyle ile powinna? Może zła sytuacja gospodarcza naszej Gminy właśnie z tego wynika? Jeżeli coś nie jest dobrze zarządzane, to samo z siebie funkcjonować dobrze przecież nie będzie. Tylko jak to skutecznie zweryfikować? Radna z opozycji jak widać próbuje. Chodzi do Gminy, pyta na sesji i w odpowiedzi słyszy sarkastyczne uśmieszki…

  • Nie wybierałem radnej z opozycji. G. w o mnie ona obchodzi że swoimi 60 głosami. Głosowaliśmy na p. Dorotę i jeżeli się nie sprawdzi to jej nie wybierzemy. To że kościelnej wydaje się że coś wie, czymś się zajmuje to jej i jej przydupasów sprawa. Jak widzicie karawana jedzie dalej

  • Ciebie może g… obchodzi, a ludzie jak widać na nią głosowali i zyskała najwięcej głosów w swoim obwodzie i ma pełne prawo zadawać pytania i być aktywną radną.

   „Jeżeli się nie sprawdzi to jej nie wybierzemy” – przecież nawet nie będziesz wiedział, że się nie sprawdziła, bo jak ma większość w radzie i każde głosowanie jest po jej myśli i jak jeszcze opozycja nie będzie dociekać czy wszystko w Gminie jest jak należy, to mogłaby być najgorszym wójtem na świecie, a pewnie byś o tym wcale się nie dowiedział.

   Karawana jedzie dalej – szkoda tylko, że kiedyś karawany to jeździły po szlakach handlowych i były symbolem kupiectwa i bogactwa. Boćki się chyba z tym na pewno nie kojarzą.

   Ale też skoro oczekuję merytoryki od naszej kochanej władzy, to sam powinienem podać jakieś argumenty na poparcie swoich słów. Jak najlepiej ocenić Gminę? Sprawdzić wszelakie rankingi:

   Ranking Samorządów 2019: Gminy wiejskie – na 1 548 gmin Boćki sklasyfikowane dopiero na 1 355 miejscu (https://regiony.rp.pl/ranking-samorzadow-2019-gminy-wiejskie)

   Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2016–2018 – Gmina Boćki sklasyfikowana dopiero na 1 493 miejscu spośród sklasyfikowanych 1 547 gmin (za lata 2015-2017 – 1 091 miejsce, a za lata 2014-2016 – 470 miejsce – co pokazuje jak lecimy na łeb na szyję) (https://wspolnota.org.pl/fileadmin/news/RANKINGI/2019/Nr_19_Ranking_-_Liderzy_inwestycji_OK1.pdf)

   Bogactwo samorządów ’20 Ranking dochodów JST per capita w 2019 – Boćki na 1 513 miejscu z 1 537 sklasyfikowanych gmin (https://wspolnota.org.pl/fileadmin/archiwum/Bogactwo_JST_20.pdf)

   Ranking gmin o najwyższej jakości edukacji 2019 – Boćki na 2 096 miejscu spośród 2 473 gmin (https://wspolnota.org.pl/fileadmin/news/2020/ANDRZEJ_GNIADKOWSKI/Ranking_Nr_05-2020_Edukacja.pdf)

   Ogólnopolski ranking gmin pozyskujących środki unijne (fundusze ze środków UE na lata 2014-2020) – Boćki sklasyfikowane na 2 205 miejscu spośród 2 477 gmin (https://europarlament.pap.pl/tabela-projektow-ue-w-2477-gminach)

   Patrząc na powyższe rankingu – nie boję się użyć słowa – Kompromitacja. I teraz pytanie, czy nasza władza zasługuje na najwyższe możliwe pobory skoro nasza gmina jest w ogonie większości rankingów?!

  • Jedyne co dobrze wychodzi naszej gwieździe, to aktorstwo. Merytoryki zero, ale za aktorstwo powinna dostać Oscara. Radni trzymający władzę w Boćkach nie potrafią zweryfikować czy gwiazda mówi prawdę, czy plecie bzdury. Po prostu nie posiadają wiedzy, więc D może opowiadać dyrdymały, a oni słuchają jej, wpatrzeni w nią jak w obrazek. Ręce opadają.

 3. I zabrakło mojej ulubionej części – głosu mieszkańców. W Gminie naprawdę musi się dziać bardzo źle, skoro panuje taki strach przed wyborcami. Jeszcze ktoś zadałby pytanie, na które władza nie potrafi udzielić odpowiedzi (a już sporo takich zadanych zostało) i co wtedy?

  Smutne jest to, że w dobie demokracji, wolności słowa i dyskusji zabiera się możliwość wypowiedzi…

  • Nie bardzo to zrozumiałe. Ta przy ambonie mówi do mikrofonu. Ktoś odpowiada
   Ale nie wiadomo co. Gminy nie stać na normalne nagłośnienie i kilka mikrofonów bezprzewodowych. To u księdza niech pożyczą on na pewno ma. Nowy dyrektor goku miał być taki och i ach a nie potrafi zorganizować tego. O co chodziło pani z opozycji bo jej język jakiś taki niezrozumiały. Wstyd za tą radę.

 4. Gdzieniegdzie na remonty świetlic wydawane grube setki tysięcy, a na Śnieżki nawet 15 tysięcy się nie znajdzie? Ciekawe ile taki Goniec pobiera wynagrodzenia i jaką ma godzinówkę. Może to jest najlepiej płatna robota w naszej gminie w stosunku wynagrodzenie/czas pracy 🙂

  • Pani Wójt nie do końca rozumie chyba co to jest trwałość projektu.

   Jeżeli jakaś część się uszkodzi, to się wymieni, naprawi i o żadnej utracie trwałości nie będzie mowy. Przecież gdyby takie „przeszkody” miały zapobiegać użytkowania infrastruktury dofinansowanej z Unii Europejskiej, to wszystkie budynki i elementy małej infrastruktury dofinansowane z UE byłyby zamknięte na 5 lat na cztery spusty, bo przecież coś się zniszczy.

  • Dodatkowo realizując taki projekt zakłada się chyba wydatki amortyzacyjne na odtworzenie środka trwałego… Dlaczego władze Gminy sądzą, że w Boćkach są tylko wandale i wszystko by zniszczyli?

  • Ona nie ma bladego pojęcia, czym jest zachowanie trwałości projektu. BADANIE TRWAŁOŚCI – Polega na ustaleniu, czy projekt nie został poddany ZNACZNEJ MODYFIKACJI, za którą uznaje się takie zmiany, które naruszałyby jego charakter, warunki realizacji, które mogą powodować uzyskanie nieuzasadnionych korzyści lub zmiany charakteru własności infrastruktury powstałej w wyniku realizacji projektu. Kompromitacja. Przecież zanim została wójtem, zajmowała się w UG projektami Unijnymi. Utratę trwałości może spowodować również ZMIANA CHARAKTERU WŁASNOŚCI
   Za zmianę charakteru własności uznaje się prawne jej przeniesienie na inny podmiot. Przeniesienie własności dokonuje się na mocy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania lub innej umowy służącej przeniesieniu własności rzeczy.Termin „zmiana charakteru własności” należy rozumieć także jako zmianę własności elementu projektu. Pojęcie to nie ogranicza się wyłącznie do przeniesienia własności z podmiotu publicznego na prywatny, ale zmianą charakteru własności może być także przeniesienie własności z podmiotu publicznego na publiczny, czy z prywatnego na prywatny–zarówno w pełnym zakresie jak i poprzez obejmowanie udziałów. W przypadku kradzieży zakupionego na potrzeby projektu środka trwałego beneficjent jest zobowiązany do odtworzenia tego elementu na potrzeby realizowanego projektu(przy założeniu, iż przedmiotowa infrastruktura odgrywa istotną rolę w projekcie, tj. jej brak może spowodować nieosiągnięcie założonych celów projektu). Beneficjent powinien także w tym zakresie dysponować stosownym dokumentem potwierdzającym zgłoszenie takiej kradzieży na Policję. W celu zachowania trwałości projektu należy odkupić środek trwały o parametrach i wartości odpowiadającej właściwościom utraconego sprzętu –przy czym wydatek ten nie będzie uznany za kwalifikowany. Wydatkiem takim będzie natomiast ubezpieczenie przez beneficjenta nabywanych w ramach projektu środków trwałych. A radni koalicji rządzącej słuchają jej z zachwytem i śmieją się. Co za ciemnota. Szok.

 5. Kpiną jest też wyśmiewanie radnej przez Panią Wójt. „Dziwne, że nie ma Pani abonamentu”. Skoro wysyłane są pisma i nie ma odpowiedzi na zapytania wysłane w lipcu, to jak ma się czuć PRZEDSTAWICIEL MIESZKAŃCÓW?

 6. Ciekawe jest podejście Pani Wójt do środków gminnych. Jeżeli wystarczy, że jeden mieszkaniec jest zadowolony z wydania przez Gminę 100 tysięcy złotych to jest to już sukces? Pokazuje to jak nasza gmina jest super zarządzania. Przecież trzymając się tego przeliczenia to 4000+ mieszkańców w Gminie X 100 tysięcy daje nam 400 mln zł. Ależ my mamy bogatą gminę, że nas stać na takie wydatki. Też kolejna kwestia – radny, jako przedstawiciel swoich wyborców prosi o wyartykułowanie korzyści płynących z tego projektu. Odpowiedź: przecież dostaliście na piśmie i było mówione na komisji. A mieszkańcy przecież nie muszą wiedzieć… to po co jest ta cała transmisja…

 7. Ah jak dobrze, że mamy kompetentnych urzędników pobierających godne wynagrodzenie za swoją prace. Sekretarz i Przewodnicząca Rady niby znają zapisu Ustawy o Samorządzie, ale robią po swojemu. Naszej władzy bardzo nie leży Radny Król. Chciałbym tylko przytoczyć wypowiedź Radcy Prawnego Iwony Kowalskiej:

  (…) Konsekwencją opisanego braku sankcji jest także brak możliwości złożenia do Rady Gminy skargi na Radnego. Skarga taka nie będzie mogła być rozpoznana. Uchwała dotycząca rozpatrzenia tej skargi będzie uznana za niedopuszczalną.
  Radny ponosi więc odpowiedzialność wyłącznie przed Wyborcami. Odpowiedzialność ta jest ograniczona wyłącznie do konieczności poddania się weryfikacji przy kolejnych wyborach. Krótko mówiąc Radny, którego nie obchodziły sprawy wspólnoty może jedynie nie zostać ponownie wybrany. Jeśli nie planuje ponownego kandydowania, żadnej odpowiedzialności – nawet politycznej nie poniesie”.

  (źródło – http://prawosamorzadowe.pl/skarga-na-radnego)

  • Lepiej to sobie omówić po swojemu na komisji, a potem na radzie tylko przeczytać uchwałę? Zmiana przepisów samorządowych i konieczność transmitowania obrad miała wpłynąć na większą transparentność podejmowanych istotnych decyzji o losach Gminy. Jak widać wszystko można obejść i zrobić po swojemu. Takie typowe boćkowskie myślenie. Zrobimy po swojemu i co nam zrobisz?