W poniedziałek 25 listopada odbyła się kolejna sesja rady gminy Boćki. Wśród punktów znalazły się m.in. stawki na podatek od nieruchomości, zmiany w budżecie czy sprawy bieżące. I właśnie te ostatnie były przedmiotem nieraz gorących dyskusji na sali. Nagranie z przebiegu obrad można obejrzeć na poniżej:

Porządek obrad:

 1. Otwarcie VIII Sesji Rady Gminy i stwierdzenie prawomocności obrad,
 2. Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad,
 3. Przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Gminy,
 4. Przyjęcie uchwały nr VIII/50/2019 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2019,
 5. Przyjęcie uchwały nr VIII/51/2019 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
 6. Przyjęcie uchwały nr VIII/52/2019 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportu,
 7. Przyjęcie uchwały nr VIII/53/2019 w sprawie uchwalenia Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Boćki na lata 2019-2023
 8. Przyjęcie uchwały nr VIII/54/2019 w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców gminy Boćki,
 9. Przyjęcie uchwały nr VIII/55/2019 w sprawie zmiany Uchwały Nr III/20/2019 Rady Gminy Boćki z dnia 18 marca 2019 roku w sprawie: wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Boćki w charakterze Partnera do realizacji projektu pn. „Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1 Rozwój Działań Aktywnej Integracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020,
 10. Informacja Wójta Gminy z realizacji uchwał i działalności w okresie międzysesyjnym
 11. Interpelacje i zapytania radnych,
 12. Sprawy różne, wolne wnioski,
 13. Zamknięcie obrad sesji.

17 KOMENTARZE

 1. Nie rozumiem dlaczego Sołtys domaga się aby nasza Gmina miała płacić za śmiecie z cmentarza w Dziadkowicach . Tam też jest Gmina i niech płaci . A tak właściwie w jakiej ustawie jest zapisane że Gmina ma obowiązek płacenia za te śmieci ? Może ktoś mądry poda podstawę prawną . Myślę że to są nie małe koszty i dlatego w naszej Gminie drogo płacimy za śmieci .

  • I będzie za chwilę drożej. Nowe wymogi odnośnie segregacji i składowania niebawem wejdą w życie,a tym samym wzrosną koszty. A PK nie będzie dokładało,więc wszystko soadnie na mieszkańców. Pocieszenie takie, że wszędzie to samo

 2. Oglądając relacje z obrad sesji a zwłaszcza tej ostatniej można śmiało powiedzieć, że Przewodnicząca zapisze się w historii tej kadencji. Pomijając poprawne słownictwo oraz dykcję co nie każdemu jest dane, o wiele gorszym do oglądania jest sposób prowadzenia obrad, oraz brak klasy tej Pani. Ograniczanie dyskusji czy też dopuszczanie do dyskusji nie na temat, skutkuje nerwowością obrad oraz wkradaniem się chaosu w te obrady.
  Niedopuszczalne jest też ,aby Przewodniczący pod nosem komentował czyjeś wystąpienia . Skandalem jest już pytanie się siedzącego obok – czy dopuścić do głosu mieszkańca Bociek. To ustawodawca przypisał przewodniczącemu rady gminy uprawnienia w postaci prowadzenia obrad a nie siedzącemu obok.
  Relacje z obrad idą w świat, dlatego też apeluję do Pani przewodniczącej o dokładne obejrzenie siebie na nagraniach z sesji i o refleksję, bo dla mnie mieszkańca gminy Boćki jest po prostu i zwyczajnie wstyd za Panią.

 3. No i na koniec nasza kochana Pani Wójt. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to ustaliła budżet uwzględniający nowe stawki podatków jeszcze przed omówieniem podniesienia stawek na komisjach. To po co są te komisje, skoro radni nie mają nic do powiedzenia i będzie tak jak sobie wymyśliła Pani Wójt? Smutne jest to, że zamiast radnych, którzy walczą o dobro mieszkańców, mamy chorągiewki, które bezmyślnie zagłosują tak jak im się każe.

 4. Ciekawa sprawa z tym Dubnem. Skoro była to inwestycja gminy (przypominam tytuł zamówienia: „Gmina Boćki: Remont świetlicy wiejskiej we wsi Dubno – zadanie związane z utworzeniem i wyposażeniem Klubu Senior + w miejscowości Dubno”), to radni gminy mają chyba prawo do skontrolowania jakości prac? Przecież środki na inwestycję pochodzą z podatków płaconych przez mieszkańców. Mieszkańcy Ci wybrali poszczególnych radnych, żeby dbali oni o ich interesy. Wiec de facto zabranianie dostępu do inwestycji gminnej wybranym przez mieszkańców radnych, to policzek dla samych mieszkańców z przesłaniem: płaćcie podatki i nie interesujcie się w jaki sposób są one wydawane.

 5. Jak widać w naszej gminie taki dobrobyt u mieszkańców panuje, że stać wszystkich na najwyższe możliwe stawki podatków. Wychodzi tutaj niegospodarność włodarzy gminy w ostatnich latach. Tłumaczenie, że każda złotówka w budżecie zamienia się na dodatkową złotówkę z różnego typu dotacji też chyba nie jest do końca adekwatne do obecnej sytuacji. Gdyby w Gminie kasa nie była pusta, to nie potrzebowalibyśmy najwyższych stawek podatków, żeby mieć środki na różnego typu inwestycje.

  • Pani Wójt jest dość pewna, że za cztery lata mieszkańcy w kolejnych wyborach potwierdzą, że powierzenie jej obecnej funkcji było słuszne. Trochę zaskakująca pewność siebie, z uwagi na „problemy ze spłatą obligacji”. Można ładnie mydlić oczy, że w naszej gminie wszystko działa jak należy. Prawda jest jednak taka, że w rankingach gmin jesteśmy w ogonie, kasa jest pusta, a te obligacje trzeba będzie spłacić. Mieszkańcy muszą się nastawić na maksymalne stawki podatku, bo ktoś przecież musi dostać po kieszeni za te lata niegospodarności.

  • Kolejna sesja pełna krzyków i złości. Szkoda tylko, że potęguje je jedna osoba. Ktoś chyba nie przemyślał decyzji o wyborze Pani Przewodniczącej. Pani Przewodnicząca powinna mieć świadomość tego, że jej mikrofon jest cały czas włączony. Żenujące są te komentarze rzucane pod nosem, gdy wypowiadają się niektórzy radni. Teoretycznie każdy radny powinien być traktowany na równych warunkach. Jak widać na transmisji w Boćkach, tego się chyba nie doczekamy. Jeżeli Radny Skomorowski „dziękuje życzliwym przyjaciołom” i nie jest to skrytykowane jako prywatna sprawa, a bezpośrednia odpowiedź na insynuacje jest już ukracana, bo to prywata, to chyba coś tutaj nie gra. Smutne jest też to, że Przewodnicząca za swoją wątpliwej jakości pracę dostaje niemałe wynagrodzenie. Tylko zmontować filmik z jej wypowiedziami i puścić świat… Mam też wątpliwości co do jej samodzielności. Na nagraniu słychać wyraźnie, że przewodnicząca dopytuje czy ma udzielić mieszkańcowi głosu. Ciekawe, że musi innych osób pytać o pozwolenie.

 6. Komedia?? To są dorośli ludzie,a zachowują się jak szczeniaki z podstawówki „co?? Jesteś u pani!”
  Ludzie! Jakieś prywatne wywody,co kto komu i dlaczego?

SKOMENTUJ

Prosimy o wpisanie komentarza
Wpisz swoją nazwę