W poniedziałek 25 listopada odbyła się kolejna sesja rady gminy Boćki. Wśród punktów znalazły się m.in. stawki na podatek od nieruchomości, zmiany w budżecie czy sprawy bieżące. I właśnie te ostatnie były przedmiotem nieraz gorących dyskusji na sali. Nagranie z przebiegu obrad można obejrzeć na poniżej:

Porządek obrad:

 1. Otwarcie VIII Sesji Rady Gminy i stwierdzenie prawomocności obrad,
 2. Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad,
 3. Przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Gminy,
 4. Przyjęcie uchwały nr VIII/50/2019 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2019,
 5. Przyjęcie uchwały nr VIII/51/2019 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
 6. Przyjęcie uchwały nr VIII/52/2019 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportu,
 7. Przyjęcie uchwały nr VIII/53/2019 w sprawie uchwalenia Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Boćki na lata 2019-2023
 8. Przyjęcie uchwały nr VIII/54/2019 w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców gminy Boćki,
 9. Przyjęcie uchwały nr VIII/55/2019 w sprawie zmiany Uchwały Nr III/20/2019 Rady Gminy Boćki z dnia 18 marca 2019 roku w sprawie: wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Boćki w charakterze Partnera do realizacji projektu pn. „Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1 Rozwój Działań Aktywnej Integracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020,
 10. Informacja Wójta Gminy z realizacji uchwał i działalności w okresie międzysesyjnym
 11. Interpelacje i zapytania radnych,
 12. Sprawy różne, wolne wnioski,
 13. Zamknięcie obrad sesji.

33 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

 1. Nie ma nowego artykułu dotyczącego dzisiejszej Sesji, to tutaj pozwolę sobie wrzucić swoje przemyślenia.

  Dane dotyczące alkoholu na terenie gminy bardzo zatrważające. Sprzedaż alkoholu osobom nieletnim czy nietrzeźwym powinna być w jakiś sposób regulowana. Dobrze, że faceci wolą piwo, a kobiety wino. Ale pewnie nikt nie chciał się przyznać, że duszą rządzi wódka.

  • Trzeba przyznać, że przez większą część sesji Pani Przewodnicząca powstrzymywała się od wygłaszania pod nosem (i do mikrofonu) komentarzy nieprzystających do sprawowanej przez nią funkcji (a niestety w poprzednich sesjach nie było tak kolorowo), ale na koniec totalnie odjechała. Z tego co mi wiadomo w sprawach różnych wypowiedzieć się może każdy mieszkaniec Gminy i zadawanie takich pytań jak „kim Pan jest” i dodawanie komentarzy o pozbawieniu człowieczeństwa są chyba nieadekwatne do stanowiska.

  • Taka darmowa rada na przyszłość, jeżeli ktoś reprezentuje Radę Gminy, to niech się nauczy przyjmować konstruktywną krytykę i powstrzyma się od wdawania w dyskusję po tym jak mu puszczą nerwy

  • Zastanawiam się też jakim wyzwaniem jest wyciągnąć i przesłać 4 czy tam 6 stron zadań poszczególnych pracowników gminy. Jeżeli klub radnych zwrócił się z taką prośbą, to opisanie zadań pracowników jednym ogólnym zdaniem(i to identycznym dla Wójta i Sekretarza) jest trochę śmieszne

  • Zaimponowała mi Pani Wójt jej umiejętnością manipulacją faktami i lawirowaniem w odpowiedziach. Dyplomacja na najwyższym poziomie. Zacznę od końca: „Ja nie powiedziałam, że to Pani Kasia czy to Pani donosiła, czy że to KLUB. Powiedziałam, że jeden z członków klubu Boćki”. I teraz dzięki dobrodziejstwu Internetu wracamy do 5 Sesji Rady Gminy „Czy Państwo sobie robicie, zwracam się do klubu radnych, jak on się nazywa, dla Gminy Boćki, myślę, że to jakaś nie trafiona nazwa, inaczej powinniście się nazywać. To jest jakaś bardzo dziwna sytuacja albo robicie kpinę z samorządu, albo robicie kpinę ze mnie, albo z mieszkańców. Szanowni państwo przez dwa lata starałam się dyskutować, starałam się tłumaczyć, każdy element i wszystko jak grochem o ścianę. Państwo, nie tylko, że nie pomagacie, ale zachowujecie się jak jakieś dziwne służby, państwo od sesji do sesji chodzicie podsycacie nienawiści miedzy ludźmi, wymyślacie jakieś ploty, robicie burzę w szklance wody tylko dla swojego własnego interesu. Ja to postrzegam tak, ze państwo bez tego nakręcania nie możecie żyć, ale biorę to jako doświadczenie boże. Szanowni mieszkańcy gminy Boćki, dlaczego powiedziałam, ze klub powinien się nazywać inaczej. Dlatego, ze jeden z członków klubu, w imię swojego albo osobistego interesu, albo ochrony swojego tyłka złożył sześć doniesień do CBA (…)”

  • Jeszcze w dalszej fazie wypowiedzi padały takie zwroty jak:
   Sparaliżowaliście państwo urząd, tak się państwo zachowujecie? Tak wygląda Państwa demokracja?
   Jeżeli ktoś się wypowiada w taki sposób, to nie atakuje jednego radnego tylko cały klub. Ale brawo za próbę wyjścia z sytuacji. Trochę nieudana, bo wystarczyło przeprosić i zakończyć sprawę.

  • Kolejne przykłady kunsztu Pani Wójt: Radny Król wprost zapytał na jaki cel ma być przeznaczony teren przejęty od Starostwa, czy tak jak wcześniej było mówione musi to być przeznaczone na sport, czy możliwa jest inna funkcja? Oczywiście brak odpowiedzi na ten fragment.

  • Kolejną ciekawą rzeczą jest sposób udzielania odpowiedzi na pytanie czy Gmina poniesie koszty przejęcia tego terenu. Zamiast odpowiedzieć wprost, że kosztem Gminy jest umorzenie należnego podatku, który powinna dostać od Starostwa i poinformowanie jakiej wartości był to podatek, to powtarzanie tylko o umorzeniu podatku, co nie dla wszystkich jest w 100% jasne. Dodatkowe stwierdzenie, że Gmina nie ponosi żadnego kosztu jest chyba błędne, skoro Gmina umarza podatek (który „gminie było winne starostwo”), więc za darmo to do końca nie jest.

 2. Nie rozumiem dlaczego Sołtys domaga się aby nasza Gmina miała płacić za śmiecie z cmentarza w Dziadkowicach . Tam też jest Gmina i niech płaci . A tak właściwie w jakiej ustawie jest zapisane że Gmina ma obowiązek płacenia za te śmieci ? Może ktoś mądry poda podstawę prawną . Myślę że to są nie małe koszty i dlatego w naszej Gminie drogo płacimy za śmieci .

  • I będzie za chwilę drożej. Nowe wymogi odnośnie segregacji i składowania niebawem wejdą w życie,a tym samym wzrosną koszty. A PK nie będzie dokładało,więc wszystko soadnie na mieszkańców. Pocieszenie takie, że wszędzie to samo

 3. Oglądając relacje z obrad sesji a zwłaszcza tej ostatniej można śmiało powiedzieć, że Przewodnicząca zapisze się w historii tej kadencji. Pomijając poprawne słownictwo oraz dykcję co nie każdemu jest dane, o wiele gorszym do oglądania jest sposób prowadzenia obrad, oraz brak klasy tej Pani. Ograniczanie dyskusji czy też dopuszczanie do dyskusji nie na temat, skutkuje nerwowością obrad oraz wkradaniem się chaosu w te obrady.
  Niedopuszczalne jest też ,aby Przewodniczący pod nosem komentował czyjeś wystąpienia . Skandalem jest już pytanie się siedzącego obok – czy dopuścić do głosu mieszkańca Bociek. To ustawodawca przypisał przewodniczącemu rady gminy uprawnienia w postaci prowadzenia obrad a nie siedzącemu obok.
  Relacje z obrad idą w świat, dlatego też apeluję do Pani przewodniczącej o dokładne obejrzenie siebie na nagraniach z sesji i o refleksję, bo dla mnie mieszkańca gminy Boćki jest po prostu i zwyczajnie wstyd za Panią.

 4. No i na koniec nasza kochana Pani Wójt. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to ustaliła budżet uwzględniający nowe stawki podatków jeszcze przed omówieniem podniesienia stawek na komisjach. To po co są te komisje, skoro radni nie mają nic do powiedzenia i będzie tak jak sobie wymyśliła Pani Wójt? Smutne jest to, że zamiast radnych, którzy walczą o dobro mieszkańców, mamy chorągiewki, które bezmyślnie zagłosują tak jak im się każe.

 5. Ciekawa sprawa z tym Dubnem. Skoro była to inwestycja gminy (przypominam tytuł zamówienia: „Gmina Boćki: Remont świetlicy wiejskiej we wsi Dubno – zadanie związane z utworzeniem i wyposażeniem Klubu Senior + w miejscowości Dubno”), to radni gminy mają chyba prawo do skontrolowania jakości prac? Przecież środki na inwestycję pochodzą z podatków płaconych przez mieszkańców. Mieszkańcy Ci wybrali poszczególnych radnych, żeby dbali oni o ich interesy. Wiec de facto zabranianie dostępu do inwestycji gminnej wybranym przez mieszkańców radnych, to policzek dla samych mieszkańców z przesłaniem: płaćcie podatki i nie interesujcie się w jaki sposób są one wydawane.

 6. Jak widać w naszej gminie taki dobrobyt u mieszkańców panuje, że stać wszystkich na najwyższe możliwe stawki podatków. Wychodzi tutaj niegospodarność włodarzy gminy w ostatnich latach. Tłumaczenie, że każda złotówka w budżecie zamienia się na dodatkową złotówkę z różnego typu dotacji też chyba nie jest do końca adekwatne do obecnej sytuacji. Gdyby w Gminie kasa nie była pusta, to nie potrzebowalibyśmy najwyższych stawek podatków, żeby mieć środki na różnego typu inwestycje.

  • Pani Wójt jest dość pewna, że za cztery lata mieszkańcy w kolejnych wyborach potwierdzą, że powierzenie jej obecnej funkcji było słuszne. Trochę zaskakująca pewność siebie, z uwagi na „problemy ze spłatą obligacji”. Można ładnie mydlić oczy, że w naszej gminie wszystko działa jak należy. Prawda jest jednak taka, że w rankingach gmin jesteśmy w ogonie, kasa jest pusta, a te obligacje trzeba będzie spłacić. Mieszkańcy muszą się nastawić na maksymalne stawki podatku, bo ktoś przecież musi dostać po kieszeni za te lata niegospodarności.

  • Kolejna sesja pełna krzyków i złości. Szkoda tylko, że potęguje je jedna osoba. Ktoś chyba nie przemyślał decyzji o wyborze Pani Przewodniczącej. Pani Przewodnicząca powinna mieć świadomość tego, że jej mikrofon jest cały czas włączony. Żenujące są te komentarze rzucane pod nosem, gdy wypowiadają się niektórzy radni. Teoretycznie każdy radny powinien być traktowany na równych warunkach. Jak widać na transmisji w Boćkach, tego się chyba nie doczekamy. Jeżeli Radny Skomorowski „dziękuje życzliwym przyjaciołom” i nie jest to skrytykowane jako prywatna sprawa, a bezpośrednia odpowiedź na insynuacje jest już ukracana, bo to prywata, to chyba coś tutaj nie gra. Smutne jest też to, że Przewodnicząca za swoją wątpliwej jakości pracę dostaje niemałe wynagrodzenie. Tylko zmontować filmik z jej wypowiedziami i puścić świat… Mam też wątpliwości co do jej samodzielności. Na nagraniu słychać wyraźnie, że przewodnicząca dopytuje czy ma udzielić mieszkańcowi głosu. Ciekawe, że musi innych osób pytać o pozwolenie.

 7. Komedia?? To są dorośli ludzie,a zachowują się jak szczeniaki z podstawówki „co?? Jesteś u pani!”
  Ludzie! Jakieś prywatne wywody,co kto komu i dlaczego?