Radni gminy Boćki zebrali się w poniedziałek na ostatniej w 2020 r. sesji. Zapis obrad można obejrzeć na YouTube:

W trakcie sesji radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2020 r. Za przyjęciem budżetu w proponowanej wersji było 8 radnych, 3 przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podczas dyskusji były podnoszone pomysły obcięcia budżetu GOK-u i biblioteki, ale nie znalazły poparcia większości radnych.

Podczas obrad radni przyjęli regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Boćki. Można z tym zapoznać się tutaj.

Ponadto radni uznali za bezzasadną skargę na „niestosowne zachowanie” pracownic gminnej biblioteki, jaką złożył radny Adam Król. 8 radnych uznało, że skarga jest bezzasadna, natomiast 4 było innego zdania.

Wójt o powołaniu zastępcy

W trakcie sesji wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska informowała o sprawach bieżących gminy i planach na przyszłość. Pełną treść wypowiedzi wójt w tym punkcie można obejrzeć od 1:03:00 nagrania.

Dorota Kędra-Ptaszyńska zapewniła ponadto, że decyzja o utworzeniu stanowiska zastępcy wójta była przez nią głęboko przemyślana i podjęta „z wielką racjonalnością z punktu widzenia sytuacji w której się znajdujemy”. Wskazywała na wykształcenie Mileny Korniluk (magister administracji i zarządzania), a także na doświadczenie w pracy na rzecz gminy. – Od momentu, kiedy została zatrudniona w urzędzie gminy, jest ze mną przy każdym zakresie, jeśli chodzi o działalność urzędu – dodała.

Sekretarz gminy Walenty Korycki – odnosząc się do pytania radnego Pawła Zambrowskiego, który wskazywał na częste nieobecności wójt – mówił, że zgodnie z przepisami, wójt ma nienormowany czas pracy, a obowiązki są często wykonywane poza godzinami pracy urzędu. Jak dodał, wójt kilkakrotnie była również na pracy zdalnej i tę pracę wykonywała. Z kolei jeśli chodzi o nieobecności, to wg sekretarza, wszystkie można wytłumaczyć. Prowadzący obrady wiceprzewodniczący Wojciech Wierciński zaapelował natomiast o przejrzystość i poprosił o udostępnienie radnym karty wyjść wójta.

Wiceprzewodniczący o swoich zasługach

Wiceprzewodniczący Wierciński odniósł się również do głosów internautów pod jego adresem po poprzednim wystąpieniu. W nawiązaniu do komentarzy przedstawił listę swoich działań społecznych, a także zachęcał do merytorycznej dyskusji o sprawach bieżących gminy. Zaproponował również dodatkowe pieniądze dla sołtysów, a także zgłosił pomysł przystąpienia do realizacji projektu scaleniowego na terenie Bociek. Jak ocenił, wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska, zajmowała się tym tematem z „małym skutkiem” i poprosił, aby radni z Bociek we współpracy z wójtem zajęli się tym tematem. – Budżet scaleniowy przekroczy nasz roczny budżet całościowy gminy. My przez 10 lat z wolnych środków nie zrobimy tyle dróg, co może nam zapewnić program scaleniowy – stwierdził. Zaznaczył, że mogą pojawić się indywidualne negatywne skutki, ale ogólny rezultat będzie „na duży plus”.

Pytania radnych

Podczas obrad głos zabierał również radny Adam Król, który po raz kolejny zwracał uwagę na konieczność otwarcia placu zabaw dla wszystkich mieszkańców. Zgłosił również pomysł wymiany ulicznego oświetlenia na bardziej oszczędne (za pozyskane środki zewnętrzne), a także poruszył kwestię przetargu na odbiór śmieci. Zaproponował ponadto szukanie oszczędności w urzędzie. Z kolei radna Krystyna Piotrowska zwracała m.in. uwagę, że gmina nie chce ujawnić, za jakie konkretne usługi radca prawny pobiera wynagrodzenie. Poruszała również kwestię dysponowania ciągnikiem gminnym.

Punkt dotyczący interpelacji i zapytań radnych rozpoczyna się w 1:26:07 nagrania.

W punkcie dotyczącym spraw różnych głos zabrał mieszkaniec Bociek Waldemar Rynans. Był radny zwracał m.in. uwagę na jego zdaniem nic nie mówiące sformułowania w zarządzeniach wójta dot. zmian budżetu. Zwrócił również uwagę wiceprzewodniczącemu, że odczytując listę swoich dokonań, „wychwalił się dziś bardzo dobrze”. Poruszył ponadto kwestie umowy z Wodociągami Podlaskimi, zakupów paliwa przez gminę czy stworzenia stanowiska zastępcy wójta. Punkt ten rozpoczyna się w 2:22:34 nagrania.

Pełny plan obrad:

 1. Otwarcie XIV Sesji Rady Gminy i stwierdzenie prawomocności obrad,
 2. Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad,
 3. Przyjęcie protokołu z XIII Sesji Rady Gminy,
 4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2020,
 5. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Boćki na lata 2021-2024 wraz z prognozą kwoty długu i spłat zobowiązań na lata 2021-2024,
 6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Boćki na rok 2021,
 7. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok,
 8. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Boćki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2021 rok,
 9. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planów pracy komisji stałych Rady Gminy na 2021 r.
 10. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Boćki,
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,
 12. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek procentowych opłaty adiacenckiej
 13. Informacja Wójta Gminy z realizacji uchwał i działalności w okresie międzysesyjnym,
 14. Interpelacje i zapytania radnych,
 15. Sprawy różne, wolne wnioski,
 16. Zamknięcie obrad sesji.

104 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Co złego widzicie w tym, że zostanie zagospodarowane pomieszczenie ku chwale przeszłości. Porównywanie do czasów zamierzchłych za Wschodnią granicą jest idiotyczne. Pani Doroto pilnuj tej sprawy to idzie o nasze dziedzictwo.

  • Muzeum Sapiehów? Fundusze na budowę świątyń pochodziły z niewolniczej pracy ludzi w książęcych folwarkach. Tak było przez wieki.

 1. Ja nie płacze i nie zazdroszczę kiedyś był socjal jaki 500+chyba żartujesz i też trzeba było żyć i dzieci wychować i autobusy szkolne nie podjeżdżały praktycznie pod sam dom tylko trzeba było zaiwaniać w śniegu po pas z Chraniborow do szkoły i nikt nie narzekał a teraz żłobki zakładać ludziska miejcie litość

 2. Wszystkie teraz płaczą ze nie mają co z dziećmi zrobić socjal płaci pieniądze kiedyś tego nie było i też trzeba było żyć i dziećmi się zająć.

  • Socjal był zawsze. Teraz może większy. Ale skoro płaci cała Europa? Nie płacz, nie zazdrość.

  • Ja te 500zl gotowa jestem oddac na zlobek. Kiedys byl tu już poruszany temat klubu seniora. Tam argumentem bezsensownosci otwierania drugiego w nurcu byla niedaleka odległość od dubna, gdzie juz jeden klub jest. Jestem jak najbardziej za miejscami,gdzie ludzie w kazdym wieku znajda cos dla siebie. A skoro seniorzy ida do klubu na zajecia tym samym wnuki opieki nie mają. Stąd potrzeba zlobka. Niechby i platny byl

 3. Jedna nie może pójść do pracy bo brak żłobka. Druga straciła pracę bo brak żłobka. Kiedyś nie było żłobków i kto chciał pracować to pracował i nie było 500 + i takich możliwości jak teraz.

  • Aluzja z pałowaniem i wychodkiem …no cóż widać że co niektórych mój wpis dotknął. Dalej będę obstawał przy swoim że brak żłobka nie stoi na przeszkodzie w znalezieniu pracy. Wpisy że w Boćkach mógłby powstać żłobek to jakieś mżonki . Halo tu ziemia….

  • Mieszkaniec widac, ze nie masz tego problemu. Tylko nie wiem czy dzieci czy opieki. Masz moze mamusie, która sie wnukami zajmie. Ja nie mam. Chetnych do opieki w okolicy też nie znalazlam. A byle komu dziecka nie oddam..to nie te czasy ze jedna kobieta zajmowala się kilkoma dziecmi ze wsi, bo rodzice szli w pole.

  • Ilona kończąc już dyskusję o żlabkach to pewnie też wiesz że dzieci często przynoszą z tamtąd różne choroby. Tak więc trzeba siedzieć z nimi w domu az wyzdrowieją a do żłobka nie wpuszczą teraz nawet z katarem. I co wtedy ? Idziesz na zwolnienie np.na 7 – 10 dni , później wracasz do pracy . I tak kilka lub kilkanaście razy w roku. Sama piszesz że pracodawca nie chce trzymać bezużytecznego pracownika bo ktoś musi za niego robić i myslisz , że w takiej sytuacji będziesz miała pezedłużoną umowę ? Takie życie. Pozdrawiam.

 4. Mieszkanka czy ty się zastanowiłaś gdzie ten żłobek ma być przecież do oddziału przedszkolnego w starej gminie uczęszczają malutkie dzieci to co ty jeszcze chcesz a z tą pracą to nie przesadzaj wszystkie takie bardzo wyrywne do pracy

  • Urlopu wychowawczego masz rok. Potem bezpłatny, a żyć za coś trzeba. Pracodawca prywatny nie chce trzymac bezuzytecznego pracownika. Także ów bezpłatny odpada. Popieram mieszkankę. Ja sama straciłam pracę, bo nie miałam opieki dla dziecka.

  • Buduje się nowy gok, wydaje się tyle pieniędzy na świetlice więc można i wybudować żłobek. Dyskusja jest bezsensu bo i tak władza i jej radni powiedzą ze nie warto, nie ma gdzie i ze pewnie chętnych nie będzie,

 5. Czy nasza gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie żłobka? są na to pieniądze ale oczywiście nasza władza nie chce skorzystać albo pracownikom nie chce się pisać wniosku. Jak zwykle radnych też to nie interesuje. Czemu tworzy się kolejny klub seniora a nie myśli się o dzieciach. Jest wiele matek, które chciały iść do pracy ale nie mają z kim zostawić dzieci.

  • I bardzo dobrze. Musicie czuć oddech nadchodzących zmian. Wiara w to że obecna władza coś dla Bociek chce zrobić upadła.

 6. Budynek po byłym SKR nigdy nie był mieszkaniem tylko biurem. A obecnie to jest ruina wiec jaki sens inwestować pieniądze. A kto wyraził zgodę na ten remont?

  • Naiwni. Chodzi o to żeby za 5 lat mienie sprzedać. Jak wszystko do tej pory. We wniosku do wojewody przejęcie miało zupełnie inny kształt i przeznaczenie. Gmina to zmieniła nie dotrzymuje warunków umowy. O sytuacji powinno powiadomić wojewodę. Wystarczy wgląd w dokumentację u inżyniera.

  • Oj tam. Ma być w skr Centrum Integracji Społecznej, takie są założenia. Różne stowarzyszenia, emeryci itp. Ale iść tyle z flaszką czy piwem by się integrować? A jak zabraknie to leć kilometr na Boćki. Takie centrum już jest. Obok stawu na zakręcie. To chyba własność gminy. A skr? Za 5 lat wejdzie Gruby dobry gospodarz będzie miejsce na biuro. Pracownicy będą mieć swój kąt. Miejsce na remont np. kombajnu. Proste? A taki dobry gospodarz to interesuje się nie tylko Wiercieniem. We dworze też bywa,.

  • Gruby dobry gospodarz jak napisałem nie odnosi się do konkretnej osoby jak niektórzy odczytują. Myślałam o solidnym rolniku z zapeczem gospodarskim. Takich którzy uprawiają ziemię między Bockami a Wierceniem kilku mamy?

  • Oj tam, oj tam z 20:02. Podszywasz się a to nieładnie. Gruby dobry gospodarz jest tylko jeden i basta.

 7. Jedna uwaga do Pana Sekretarza. Pani radna Piotrowska zapytała, kto będzie karmił psy w tych kojcach. Przecież może się zdarzyć, że będą przebywać w nich dzień, dwa trzy. Pan Sekretarz wstał do odpowiedzi i dużo mówił. Szkoda, że nie odpowiedział na zadane pytanie. Kto ? Sekretarz zarobił u nas w 2019r 82tys 65zł a w 2020 99tys 972zł. Spora podwyżka. A sekretarz w Dziadkowicach w 2019r zarobił 69 tys. zł http://bip.ug.dziadkowice.wrotapodlasia.pl/resource/file/download-file/id.5397/attachment.1 Czy my jesteśmy tacy bogaci ?

  • Sekretarz to jedyny w tym bajzlu z którym można rozmawiać. A o do psów? Mapai wójt taką super świetlicę z dużym placem. To może tam? A pa Krzysio Likwidator nakarmi, przypilnuje. Trzeba mu zapłacić, zagospodarować człowieka.

 8. No dobra to i ja się dołączę. Wojtek trochę Samochwała, ale co tam, komu to szkodzi. Zwróćcie uwagę, że jak schowali przewodniczącą i Wojtek prowadził sesję to był porządeczek. Każdy kto chciał, zabrał głos i każdy kto mówił do rzeczy, bez rozwlekania się, mógł się wypowiedzieć. Ponadto Wojtek prosił o ustosunkowanie się do zadawanych pytań Dorcię i inne osoby z UG oraz sam udzielał niektórych odpowiedzi. I tak powinna wyglądać sesja. Można bez teatrzyku ? Oczywiście, że można. Wojtek wspomniał o tym forum. Samo komentowanie na sesji jakichś głupich wpisów, to żenua. Jednak to forum, jak się usunie złośliwości, jest skarbnicą trafnych uwag i pomysłów, z których Dorcia i pracownicy UG mogą czerpać garściami. Może i ja coś dorzucę. Mieszkańcy dopytują co z solarami do grzania wody zamontowanymi na naszych dachach parę lat temu. Po (chyba) pięciu latach miały przejść na naszą własność. Minęło te 5 lat ? Kiedy upływa 5 lat ? Czy przed oddaniem nam tych instalacji zostanie dokonany jakiś przegląd techniczny, wymiana płynu itp. ? Poproszę o upublicznienie umowy zawartej pomiędzy UG a firmą dokonującą montażu instalacji. Druga sprawa woda i scieki. Proszę o upublicznienie umowy pomiędzy UG a Wodociągami Podlaskimi. Trzecia sprawa śmieci. Zapowiada się podwyżka. Tu również proszę o upublicznienie umowy pomiędzy UG Boćki a PUK Hajnówka. W jaki sposób sporządzana jest lista osób, które muszą dokonywać opłaty za śmieci ? Skąd brane są dane tych osób ? Z tego co pamiętam to chyba za śmieci płacą wyłącznie osoby zameldowane na terenie naszej gminy. A co z osobami, które zameldowane nie są a są np. dopisane do stałego rejestru wyborców naszej gminy ? Osoby te pomimo, że zameldowane nie są w naszej gminie, to w niej zamieszkują. Czy te osoby płacą za śmieci ? Czy też nie płacą ? Z tego co pamiętam to parę lat temu została podjęta uchwała, że osoby pracujące poza gminą lub uczące się (30km-50km od Bociek )np. w Białymstoku, nie muszą płacić za śmieci pomimo, że są zameldowane w naszej gminie lub są dopisane do stałego rejestru wyborców. W jaki sposób weryfikuje się czy dana osoba pracuje lub uczy się daleko od Bociek i nie wytwarza u nas śmieci ? Kto to weryfikuje ? W jaki sposób i jak często ludzie udowadniają, że w naszej gminie śmieci nie wytwarzają, bo pracują lub uczą się gdzieś daleko ? Czy za odbiór surowców wtórnych typu makulatura, plastik będziemy płacili dla PUK Hajnówka około 1270zł za każdą tonę, czy to PUK, jak inne podmioty zajmujące się odbiorem i przerobem surowców wtórnych, będzie płacił nam za surowce wtórne ? Czy upubliczniony w całości zostanie projekt dotyczący CIT ? Wojtek dasz radę ? Tylko bez ściemy, że mamy RODO. RODO jest a dokumenty można tak przygotować, że dane wrażliwe nie zostaną ujawnione np. Wojciech W. zamieszkały Wiercień. Można ? Można i wszystko z zachowaniem RODO.

 9. Nie wiadomo ile gmina zapłaci za wspólne wypociny dyrektora GOK-u z panią wójt, która nie potrafiła na sesji odpowiedzieć na zadane pytanie przez radnych na to, ze w każdym miesiącu miała, w zależności od czwartkowej lub piątkowej imprezy średnio tygodniową przerwę od pracy, a tu pływak sekretarz, mimo jak wójt stwierdziła przez trzy miesiące chorował i mógł usprawiedliwić każdy dzień nieobecności w pracy, choć ciekaw, czy sam wie i czy pamięta niektóre wątki. Pamiętamy, że po wcześniejszym pływaniu jako marszałek wreszcie został zatopiony, a tu za za takie pobory, ma bronić przed utonięciem swoją szefową. Jako oglądający każdą sesję, muszę stwierdzić, iż na każdej sesji odpowiada na każde pytanie lecz często leje wodę.

  • Z tego co słyszy się tu i ówdzie, szuka się pismaków w powiecie i wypisuje głupoty. W Bielsku i okolicy mają dość tego cwaniaczka z GOK. Ale na przydupasowstwo czymś trzeba zasłużyć u carycy. Może już niedługo będzie osobistym kierowcą?

  • Przeglądam plany inwestycyjne i dokonania w innych gminach powiatu na bielsk.eu. Jakaż miałkość i nijakość w naszej gminy.

 10. Miałem startować na Wójta w przyszłych wyborach ale po obejrzeniu wszystkich odcinków reality show – rezygnuję !!! :):):) Lepsze niż Kabaret Neonówka

  • Zdzisław, jak przedstawisz ciekawy program i szanse na realizacje, masz mój głos. Wybory i władza to nie kabaret.

  • Ty na wujta? Zartujesz? Nie nadajesz sie umisz tylko grac na organkach w boznicy i to wywalili ciebie za cwaniactwo. Duzo gadac kazy moze tylko co potrafisz?

 11. Panie wice – po sorbonie : powiedziało się A to trzeba powiedzieć i B . Powie pan do tego tworu doradczego Pogotowia Ratunkowego : był konkurs , trzeba było mieć kwalifikacje po sorbonie , czy dobry uczynek rokefelera ? A może jest inny powód aby tam doradzać ? Panie wice nie trzeba kończyć sorbony , aby wypełnić wniosek obszarowy , bądź suszowy . Trzeba mieć komputer i dostęp do internetu – to podstawa , a resztę prowadzi program . Takie przechwałki to takiej tępocie co przy głosowaniu nie używają swego rozumu !

  • Na inwestycje gmina daje 1,6 mln. Najmniej z wszystkich okolicznych gmin. Stachulo dokłada 3,6 mln, to kto tu rządzi. A co to za inwestycje? Ile miejsc pracy przybędzie, ile dochodu. Zero.

  • Jesteśmy gminą po PGR. Z funduszu jest do wzięcia 5 mln. Bez wkładu własnego. Projekt od października a Boćki co?

  • Nawet doprecyzuje
   W poniedziałek, 4 stycznia, rozpocznie się nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w gminach, w których w przeszłości funkcjonowały PGR-y. Nabór potrwa do 12 lutego 2021 r. Do gmin trafią środki finansowe w wysokości 250 milionów zł.

  • Fajnie, że ludzie z naszej społeczności interesują się nowymi programami czy projektami unijnymi. To forum jest czytane przez naszych reprezentantów w Gminie, więc jeśli nie zobaczymy działań w postaci złożenia wniosków będziemy musieli ich rozliczyć.
   Więc czekamy na:
   1. Instalacje fotowoltaiczne
   2. Wymianę oświetlenia na LED(może będzie dłużej działać a nie do 23 ?)
   3. Gminy po PGR
   4: Moja propozycja: proszę o ogłoszenie gdzie się da, żeby zagłosować na nowy paczkomat który mógłby być zainstalowany w Boćkach. Na pewno przydałby się do tańszych przesyłek. Przed świętami wszyscy wiemy ile kosztują kurierzy. Wystarczy wejść na stronę
   https://inpost.pl/blisko-ciebie/glosuj-na-miejsce
   Trzeba wpisać Boćki w miejsce na mapie i oddać głos. I już jesteśmy o krok bliżej od paczkomatu 😉

  • Umiem czytać. Skoro o programie wiadomo od października to rozumiem że gminą Boćki i jej wójt Dorota Kędra Ptaszyńska mają gotowe projekty na 3 zadania realizowane od 04..01.21 na sumę 5 mln. PLN i lada dzień je złożą. Bo jak jest inaczej to powinieneś L-k siedzieć w tych J-kich cichutko.

 12. Uważam, że to forum to nie jest miejsce do wylewania żali na miejscowego proboszcza. Nie stosowne też jest wytykanie osobom z Rady Gminy, że są „blisko ołtarza” i tym podobnych. Praca, a właściwie służba w Radzie nie ma nic wspólnego z religią czy wiarą. Uprzejmie proszę o powstrzymywanie się o tego rodzaju komentarzy gdyż są nie godne.

  • Pan proboszcz korzysta z takich samych praw jak każdy inny obywatel. Korzysta z przywileju emeryta z pieniędzy płaconych przez społeczeństwo i podlega ocenom jak każdy z nas.

 13. Wojtek, tak na poprzedniej sesji mówiłeś, jak to wójt obecna pracuje, że nawet telefon ma wyłączony nie mówiąc o przebywaniu w urzędzie. Ile to zaległych spraw do których włodarka nie zaglądała a może nie wie o co chodzi, a na wczorajszej sesji nawet nie wspomniałeś zapewniając, że nie boisz się prosto w twarz powiedzieć. Widać chyba zapomniałeś wziąć z domu ściągawki którą Ci napisano, bo jak można nazwać wczorajsza Twoja postawę – jestem za a nawet przeciw.
  Wychwalałeś się swoimi osiągnięciami: byłem, uczestniczyłem, napisałem, zrobiłem …. Myślę, że taka postawa nie może charakteryzować kandydata na wójta

  • Panie vice, muszę stwierdzić, że zrozumiałeś jak Ci nie pasuje jak internauci wytykali, że przez cały czas poklaskiwałeś Pani Wójt, że opozycji nie dałeś powiedzieć prawdy, a tu chwalby pełne torby pod swoją osobą. Wykorzystałeś nieobecność p. Małgorzaty ale pycha to ciężki grzech, chodząc tak blisko ołtarza powinieneś to wiedzieć.

  • Uważam, że masz rację, wypominając p. Wojciechowi publiczne chwalenie się ze swoich niby dokonań. Jak wspomniał 🙂 chodzi blisko ołtarz i przypomina mi takie samouwielbienie proboszcza. Cały czas podkreśla: ja odprawiam, ja zrobiłem, ja załatwiłem, ja ze Stachem …, tylko ciągłe ja, ja.
   Stare polskie przysłowie „Kto z kim przystaje – takim się staje”

  • Ja się również będę chwalić:
   – wielokrotnie byłam na ” Marszu Niepodległości”
   – byłam na meczu piłki siatkowej i skokach w Wiśle,
   – nie pamiętam ile razy byłam na Mszach Świętych z okazji Świąt Narodowych
   – O pielgrzymkach do miejsc Świętych nie wspomnę
   – uczestniczyłam w obchodach 15 sierpnia w Warszawie – Święto Wojska Polskiego i „Cudu nad Wisłą” – w Radzyminie
   – brałam udział w koncertach wielokrotnie 1 sierpnia – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
   Dodam, że za własne pieniądze.
   Wystarczy, czy jeszcze kontynuować wyliczankę?

  • Skromność to Proszę Państwa jest pożądana u księdza czy zakonnicy! Jeśli miałbym kandydować to pewnie też robiłbym sobie reklamę gdzie się da.

  • Wojtek miej te wszystkie komentarze w życi. Jesteś jedyną opozycją. Ten niby opozycyjny klub to zwykli pieniacze. Rób swoje dla wsi dla sąsiadów. Za dwa lata zacznij działać szerzej. Pani D. przytakuj.

  • Porównując dwa monologi pana Wojciecha ten ostatni z tym podczas nieobecność pani wójt to jakby inny człowiek przemawiał.
   Wcześniej atakował nieobecną, nie miała możliwości obrony. Teraz wpadł w samozachwyt.
   Na tym forum ktoś zarzucił p.Wojtkowi gdzie był ? w sensie dlaczego nie odzywał się na poprzednich radach? A on wyliczył swój udział w uroczystościach i zasługach.
   Panie Wojciechu, rada nie jest miejscem do chwalenia się. Jeśli kogoś to zainteresuje to można wyliczankę umieścić na Facebooku, może ktoś to obejrzy przed wyborami 😉
   Więc wracając do starego pytania- gdzie pan był ? tj. dlaczego było milczenie na te tematy ?
   Pytanie celuję też do radnych którzy siedzą i milczą. Na filmie to są statyści. Na następnej radzie to ja proszę o sprawdzenie im tętna, bo to chyba jakieś manekiny. Nie ruszają się, nie dają głosu. Czy po to zostaliście wybrani ?
   Po cichu liczę, że na komisjach „niemi” radni są bardzo aktywni i moje spostrzeżenia są bezpodstawne.

  • Jarku przeczytaj protokoły z komisji (aktualnych nie ma, bo jeszcze ludzie byliby na bieżąco, a do tych sprzed pół roku mało kto zagląda). Jeżeli radny nie jest aktywny na sesji, to i na komisji siedzi raczej cicho. Niestety.

 14. Odniosłem wrażenie, że pani Krystyna od sesji do sesji przeglada to forum, notuje, a potem te zarzuty wypowiada podczas obrad, przypisując to obywatelom, którzy niby ją w tych sprawach zagadują. Naprawde, śledzę wypowiedzi tu i oglądając sesje mam wrażenie, że gdzieś to już slyszałem. Czasem nawet słowo w słowo. Z drugiej strony, też zauważyłem na przykładzie wpisu „szpieg w spódnicy” pod artykułem z ostatniej sesji, że te same argumenty potem pojawiły się na sesji (ze poszła sprawdzila, zapukala, zapytala)

  • To byłoby bardzo fajne, ponieważ mieszkańcy chcąc, aby poruszono jakiś bolący temat mogliby napisać na forum, a sprawa byłaby poruszona na radzie. Chyba panu Wojtkowi o to chodziło, gdy wygłaszał swój monolog samochwalebny 😉 i mówił że społeczność powinna mieć możliwość zabrania głosu właśnie przez to forum.

  • Na tej sesji Radna użyła takich zwrotów w kontekście osoby zamieszkującej świetlicę w Jakubowskich – na forum wcześniej nie było poruszanego tego tematu, więc to nie do końca tak, że Radna tylko z tego forum czerpie swoje informacje.

  • Myśl co chcesz, ale ja chciałbym, żeby było więcej takich radnych, którzy interesują się tym co się dzieje w gminie i nie boją się powiedzieć prawdy w oczy, a nie tak jak p. Wojciech. Przecież radna na poprzedniej sesji mówiła, jak przed nią zamykali drzwi urzędu, a później cieszyli się jak dzieci z tego co się zdarzyło. Mówiła, że chciała sprawdzić czy pracuje wójt, skarbnik czy sekretarz, że przez tydzień nikt nie pracował. Mieszkańcy powinni znać pewne fakty, a nie je ukrywać. Dobrze, że tacy ludzie jeszcze są.

 15. Mam pytanie do radnych którzy głosowali za przyjęciem budżetu. Jak mogliście głosować za przyjęciem wiedząc, że:
  1. Nikt na sali nie jest w stanie odpowiedzieć do jakich maszyn/samochodów kupujecie paliwo ?
  2. Dopiero na radzie dowiadujecie się, że powstał plan działania GOK ? Nie macie możliwości zapoznania się z nim !
  3. Jakim cudem pracownicy GOK chcą wykonac swoje plany i założenia nie dysponując lokalem podczas remontu ?
  Łatwo wydaje się nie swoje pieniadze. Całe szczęście radni nie są na zawsze…

  • Pan Rynans zadał pytanie co to jest program funkcyjno użytkowy i do czego został zakupiony. Sekretarz nie wiedział, skarbnik niewiedziala. Zastępca też nie wiedziała a przecież jest z Wójtem,, przez cały czas”

  • Odp 1. Na szybko z głowy: wozy strazackie (bocki,wygonowo,andryjanki,dubno), bova, opel,volvo,kosiarka, traktorek, traktor.

  • Do mati:
   Program funkcjonalno-użytkowy – opracowanie opisujące zamówienie, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. Zostają w nim określone wymagania i oczekiwania zamawiającego dotyczące zadania budowlanego (za wiki). Zajęło mi 30.sekund

  • Tylko kluczowy jest cel tego PFU – na jaki ma być projekt. Bo takie ogólne zapisy nic nie mówią. Powinno być podanie Program funkcjonalno-użytkowy na XXX

 16. Chciałbym pogratulować panu Waldemarowi R. Miło się słuchało Pana wypowiedzi czy sugestii. Od kiedy sesje są nagrywane pierwszy raz ze spokojem i kulturą się Pan wypowiada. Jak łatwo zauważyć, otrzymał Pan odpowiedzi na większość pytań (reszta na piśmie)
  Jeśli mogę Pana prosić o takie dalsze zachowanie, a Pana obecność będzie dużo wnosić do dyskusji i przebieg sesji będzie na dużo wyższym poziomie.

  • Odkąd przyszedł wytyk od wojewody i pozwolono bez żadnych przeszkód zabierać głos Waldkowi, robi on to kulturalnie i bez emocji. Wychodzi na to że przydał się taki kubeł zimnej wody to i sesje przebiegają normalnie.

 17. Ręce opadają gdy się patrzy na niektóre działania naszych urzędników. Z relacji dowiedziałem się, że w świetlicy wiejskiej w Jakubowskich pomieszkuje jakiś osobnik. Czy ci ludie wogóle nie myśl ?. A co będzie gdy np. ten człowiek zaprószy ogień niedopałkiem papierosa czy w inny sposób ? Czy ubezpieczyciel pokryje ewentualne szkody ? Apeluję o zdrowy rozsądek zanim dojdzie do tragedii.

 18. Czyli Gmina powinna wziąć na siebie te zdziczałe krowy, ale nie potrafi ich odłowić, więc tego nie zrobi, bo konsekwencje działań tych krów obciążą Gminę… Takie piękne umywanie rączek – powinniśmy się tym zając, ale póki się tym oficjalnie nie zajmiemy, to jeszcze nie nasz problem. Trochę kompromitacja władzy, że nawet krowami nie potrafią się porządnie zająć.

 19. Zastanawiające jest to, że Pani Wójt często znika w ostatniej części Rady, gdy głos zabierają mieszkańcy. Bo jeszcze byłoby trzeba odpowiedzieć na te wszystkie kontrowersyjne kwestie.

  • To jest dobre – jesteś Panią Wójt, która jest mocno krytykowana, że nie stawia się na rady, nie ma jej w pracy itp. Wyznaczony jest termin zebrania rady i w ten dzień Pani Wójt ma notariusza? Bardzo wygodne i mało profesjonalne.

 20. Wiceprzewodniczący lepiej referuje swoją działalność na rzecz Gminy niż Pani Wójt 😀 Tylko nikt go o to nie prosił, więc trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to początek kampanii wyborczej. Czyżby tajemnicze rozmowy wiceprzewodniczącego z Panią Wójt, które się odbyły w okresie międzysesyjnym nie dały oczekiwanego przez Panią Wójt efektu? Trochę było już widać dzisiaj zmianę nastawienia wiceprzewodniczącego – bardziej nastawienie broniące obecną władzę niż atakujące. Więc może doszło do kompromisu – chcesz, to w przyszłości kandyduj, ale teraz bądź z nami, a nie przeciwko nam.

 21. „Trzeba się pochylić nad racjonalnością wymiany oświetlenia” – no to chyba właśnie wypada to zrobić? Przez 10 lat technologia poszła mocno do przodu i jeżeli teraz wymiana oświetlenia zapewni Gminie oszczędności, które ekonomicznie uzasadnią tę inwestycje, to chyba należy to zrobić? Przecież głupotą w takiej sytuacji będzie czekanie kolejnych 10 lat na zamortyzowanie się poprzedniej wymiany oświetlenia. Gmina Boćki powinna szukać oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe i należy wymianę oświetlenia rozważyć. Gmina Boćki ma chyba pracowników, którzy mają odpowiednie kompetencje, żeby się tym zająć.

 22. Jeżeli chodzi o czas pracy Pani Wójt, to według sekretarza wszystko ok. Dziwne tylko, że już nie tylko radni opozycji zauważają patologię w tej kwestii, ale także sami mieszkańcy. Tłumaczenie się wyjazdami, które trwają dłużej niż normalne godziny pracy? A od czego są delegacje? Niektórzy normalnie pracujący ludzie non stop są w delegacjach i nie mają dzięki temu 100 dni urlopu, tylko pobierają stosowne diety.

  Jeżeli to prawda, że Pani Wójt rzadziej w pracy jest niż jej nie ma, to jednak ktoś się powinien tym zająć…

 23. Pani Wójt uzasadniła ładnie dlaczego wybrano Panią Milenę na zastępcę Wójta, ale trochę słabo uzasadniła zasadność stworzenia takiego stanowiska…

 24. W budżecie jest zapisana kwota 20+ tys. na paliwo, a umowa podpisana na ponad 60 tys. Proste pytanie do Pani Wójt, na co pójdzie pozostałe paliwo. Normalnie jak się podpisuje takie umowy, to chyba nie powinno być problemu, żeby merytorycznie uzasadnić te różnice? Odpowiedź Pani Wójt: paliwo zakupione będzie także na inne cele niż traktor… No ludzie, przecież to już chyba w pytaniu padło. Na co więc dokładnie pójdzie to paliwo. Czy podpisując te umowy władze Gminy nie czytały nawet dokumentów, że nie są w stanie udzielić prostej odpowiedzi i rozwiać wszystkich wątpliwości?

  • Pani wójt, zwierzęta psy trzyma się 150 od zabudowań i obiektów użyteczności publicznej. Pani lokalizuje boksy 30 metrów od studni głębinowej i 10 metrów od boiska. Do budynków nie więcej niż 100 m. AE wydaje się że gminą rządzi traktorzysta.

 25. Czy naprawdę w Boćkowskiej kulturze są tak częste zmiany, że dyrektor GOK-u na koniec grudnia nie jest w stanie określić, czy faktycznie będzie potrzeba zatrudnienia dodatkowego pracownika? Po co zakładać taki plan, który dopuszcza możliwość zwiększenia zatrudnienia, jak przez planowane remonty i koronawirusa będzie robione tam jeszcze dużo mniej niż wcześniej? Czy „wychodzenie na zewnątrz” naprawdę wymaga zwiększenia zatrudnienia? Ciekawi mnie też to wychodzenie na zewnątrz. Normalnie jak ktoś ubiega się o sfinansowanie swojej działalności, to chyba powinien szczegółowo to uzasadnić? Na jakiej podstawie głosują więc radni, skoro im ten plan nie został przedstawiony?!

  Odpowiedź Pani Wójt dotycząca zwiększenia budżetu dla biblioteki oczywiście wymijająca. Chwilę wcześniej było czytane uzasadnienie RIO (ogólnie bardzo dużo błędów ze strony naszej Gminy, ale no czego tam więcej oczekiwać), że na przyszłe lata zadłużenie jest WZGLĘDNIE bezpieczne. Co robi więc nasza Gmina? Zwiększa wydatki na GOK czy Bibliotekę, których potencjał z uwagi na obecną sytuację i tak nie będzie w pełni wykorzystywany…

  • Skoro obecnie nie wykonano całości planu działalności GOK-u i należy zwrócić część zaplanowanego budżetu, to dlaczego na kolejny rok budżet jest zwiększany?! Przecież w normalnej firmie jak ktoś nie wykona budżetu, to w przyszłym roku zostanie mu oczywiście zmniejszony. Dlatego też na siłę te budżety na koniec roku są pompowane, a skoro w GOK-u nie ma nawet takiej możliwości, to nie rozumiem dlaczego ten budżet ma być zwiększony…