Mieszkańcy Bociek, Jakubowskich, Skalimowa, Bodak i Bodaczek mogą odetchnąć z ulgą. Jak poinformował w środę po południu Sanepid, woda z miejscowego wodociągu spełnia już wymagania dot. przydatności do spożycia.

O pomyślnym wyniku badań mikrobiologicznych Sanepid poinformował w środę po południu. Z komunikatu wynika, że woda z wodociągu Boćki odpowiada już wymaganiom ministra zdrowia i może być spożywana przez ludzi.

O co chodziło?

Pierwsze ostrzeżenie pojawiło się na stronie Urzędu Gminy Boćki w sobotę przed południem. „W dniach 01-03 września 2018 r. zostanie przeprowadzona dezynfekcja (chlorowanie) sieci wodociągowej. W związku z tym może być wyczuwalny zapach chloru. Wodę należy przegotowywać przed spożyciem” – poinformował urząd.

Boćkowski urząd nie napisał w komunikacie, z jakiego powodu musiała zostać przeprowadzona dezynfekcja.

Więcej informacji w tym temacie przekazał Sanepid. „Woda nie spełnia wymagań mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (…) ze względu na obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli oraz entrokoków kałowych” – czytaliśmy w wydanym w poniedziałek komunikacie.

Wydali zakaz picia i mycia się wodą z Bociek

W związku z tym Sanepid stwierdził, że woda z wodociągu w Boćkach nie jest przydatna do spożycia przez ludzi, przygotowywania posiłków, mycia owoców, do kąpieli i utrzymania higieny. Jednocześnie wezwał administratora m.in. do unieruchomienia wodociągu w Boćkach do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań oraz poinformowania odbiorców o braku przydatności wody do spożycia.

We wtorek rano na stronie Urzędu Gminy Boćki pojawiła się informacja, że woda została przebadana i nadaje się do spożycia. Tymczasem jeszcze w środę rano Paweł Buczko, zastępca Zastępca Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, informował nas, że wciąż trwają badania.

Według informacji przekazanych przez Pawła Buczko, 4 września Sanepid uzyskał częściowe wyniki badań z próbek pobranych m.in. w hydroforni w Boćkach, zaworze w kuchni boćkowskiej szkoły i gospodarstwie w Jakubowskich. „W wyżej wymienionych próbkach nie wykryto obecności bakterii grupy coli i Escherichia coli” – poinformował nas Buczko.

Dodał jednak: „Pozostałe parametry (enterokoki kałowe i ogólna liczba mikroorganizmów w 22 stopniach Celsjusza po 72 godzinach) są w trakcie badań laboratoryjnych”.

W środę po południu Sanepid poinformował, że woda znów nadaje się do spożycia.

Chodziło o blisko 2 tysiące mieszkańców Bociek i okolic

Wodociąg zaopatruje w wodę ok. 1940 osób z miejscowości Boćki, Jakubowskie, Skalimowo, Bodaki, Bodaczki.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj