Ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin. Boćki wypadają kiepsko

12

Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie gmin pod względem wpływów z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gmina Boćki nie może pochwalić się dobrym wynikiem.

Podstawą do wyliczenia tych kwot były dane o dochodach podatkowych za 2016 rok. Chodzi tu między innymi o wpływy z podatków od nieruchomości i opłat (np. eksploatacyjnej), a także udziały we wpływach z podatków od dochodów przedsiębiorstw i osób fizycznych.

Najbogatsza i najbiedniejsza gmina w Polsce

Z zestawienia wynika, że najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w województwie łódzkim. Na jednego mieszkańca przypada tam 31 962,75 zł. Taki wynik był możliwy dzięki temu, że na terenie gminy działają Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownia Bełchatów. Najmniej zamożne okazały się Przytuły w woj. podlaskim. Wpływy z podatków wynoszą tam 390,29 zł na głowę mieszkańca.

Najbogatsi w woj. podlaskim

Najbogatszą gminą w woj. podlaskim jest Mielnik (5793,09 zł). Na drugim miejscu znajduje się Orla (3130,21 zł), a na trzecim – gmina Suwałki (2476,28 zł).

Wynik gminy Boćki

Gmina Boćki – z dochodem 839,5 zł w przeliczeniu na mieszkańca – zajmuje 80. miejsce w województwie podlaskim (na 118) i piątek w powiecie bielskim (na osiem gmin).

Ranking gmin powiatu bielskiego:

1. Orla – 3130,21 zł
2. Bielsk Podlaski (gm. miejska) – 1601,38 zł
3. Brańsk (gm. miejska) – 1511,06 zł
4. Bielsk Podlaski (gm. wiejska) – 1259,59 zł
5. Boćki – 839,5 zł
6. Rudka – 739,91 zł
7. Wyszki – 726,72 zł
8. Brańsk (gm. wiejska) – 681,39 zł

Pełne zestawienie znajdziesz na stronie ministerstwa finansów

Gowin o „zamożnej” gminie Boćki

Wicepremier Jarosław Gowin, mówiąc ostatnio o zasługach swojego partyjnego kolegi Stanisława Derehajły na stanowisku wójta, mówił: – Przez ten czas biedna, poróżniona na tle wyznaniowym gmina, zmieniła się nie do poznania. Jest zamożna, zadbana, a katolicy i prawosławni na powrót stali się przyjaciółmi.

W świetle powyższego zestawienia, co najmniej jedna teza Gowina – ta o zamożnej gminie – ma się nijak do rzeczywistości.

12 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

 1. `Rozumiem , że spotkanie – tylko dlaczego w takiej tajemnicy przyjeżdża Gowin . Co za przekręt planują , czy znów głupoty pójdą w Polskę ! To nie wiem czy trzeba mieć specjalną przepustkę , czy mogą być i mieszkańcy Gminy ? Wiem tylko że jutro o 10.00 w szkole w Boćkach .

 2. Oj z ciebie frustrat straszny.A po kądzieli to chyba z osłem jesteś? Z takim tekstem wyskakujesz. Nie…takie raczej pieskie szczekanie.Nie dziwię się przegranym wyborom, szybciej licz na wygraną w Wielkiej Pardubickiej. Trzeba mieć coś do zaoferowania.Ty krzyworyjcu prawisz o honorze? Wstyd.
  P.S. Nie jestem z nikim po kądzieli.Nie jestem po niczyjej stronie.

 3. te OP.PA.SA ty chyba po kondzieli z Dodą?
  Powiedz mi co wyniknie z tego? Ano to że na remont jakiejś tam świetlicy wydac chcą 1mln zł, albo dofinansowanie do wyjazdów klakierów w wysokości 30tys zł, albo wydanie kasy z budzetu na koszty reprezentacyjne naście tysiaków itd, itd… trzeba dobrego rewidenta by się w tym połapał.
  No ale wiceklakier przyjedzie i sypnie kasę bo dłuuugggiii we wsi się mnożą, nawet nie ma za co spłacić tego co nabrane a już nast epne melony trzeba spłacać a nie przenoscić na następne lata.

  Powinno być tak że budzet jest twardy, zakaz zadłużenia i wydawania na pierdoły, a tych pierdół było ze hoho… była taka jedna co się wychylała i zrobili „won z podwórka” bo reszta gra w karciochy jak góra..
  Zero honoru tu widzę i wstydu

 4. A może my z tym narzekaniem przesadzamy? I z takiego spotkania coś dla Bociek wyniknie. Przyjedzie w końcu wicepremier.W takim ministerstwie pieniędzy moc. To by było fajnie.Jakaś poważna inwestycja? A nasza nowa P.W. to by była jak mityczny Midas co to wszystko w złoto zamieniał. A jeśli to wszystko pic na wodę? Trzeba obserwować!!! Midasowi za kłamstwo wyrosły ośle uszy. A jak będzie w Boćkach???

 5. No tysz obchodzi mnie co za kasa jest wydawana. Jak przyjdzie matka z dzieckiem po datek do gminy to kaza faktury dac a jak gowin przyjedzie to faktury gdzie ida?
  Narmalnie to powiini z wlasnej kasy sie skladac a nie z podatkow i danin. Kogo obchodzi ze przyjedzie jakis tam typ z gory ktory i tak ma w tyle co tu na miejscu sie dzieje, oni rozdysponujo jakis fundusz reprezentacyjny albo jakis inny a pracownikom rozdaja ochlapy i to z przymusu z funduszu socjalnego. Banda lewusow i nierobow, ti co byli i ci co sa.

 6. A obchodzi. Mieszkańców 2086 potęgi gospodarczej. Gdyby robili to na Ostaszach czy też na początku wsi Jakubowskie to by nie obchodziło. Szkoła jest publiczna i wszystkich obchodzi kto ją zadeptuje. A tak na marginesie obsługa kuchenna i sprzątaczki i inni zaangażowani to społecznie? Jest jeszcze wiele innych zapytań ale pozwolę innym się wykazać.

 7. Pani Doroto. Pani jako osoba kompetentna powinna się wypowiedzieć lub pani rzecznik.. Co, gdzie, dla ilu i za ile. Po co te podchody? Szkołę pucują, generalne sprzątanie.

 8. „…Gmina Boćki planuje podwyżkę podatków lokalnych tylko o 40%…” – Po takiej podwyżce od razu nasza gmina pójdzie w rankingach do góry he he, ale jakby podnieśli o 400%, tak jak chcieli zrobić z opłatą za ścieki, to okazałoby się, że jesteśmy najbogatszą gminą w województwie he he.

 9. Długi trzeba spłacać, toteż Gmina Boćki planuje podwyżkę podatków lokalnych tylko o 40%… Na pewno się ucieszycie…
  Jeśli jestem w błędzie, proszę osobę bardziej rozgarniętą w sprawach finansowych o korektę.
  Zarządzenie 38/2017 z 6 listopada 2017
  w sprawie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Boćki na lata 2018-2021 wraz z prognozą kwoty długu i spłat zobowiązań na lata 2018-2024
  http://bip.ug.bocki.wrotapodlasia.pl/resource/file/download-file/id.4003/attachment.1

  podwyżka_podatków_40%

 10. czyżby tak wyglądał raj na ziemi, jak to opisuje pan Gowin. A może po prosu naszą gminę pomylił z gospodarstwem byłego wójta. O widzę śmiech na sali i znajomą twarz jakby lekko drwiącą