Podwyżki za śmieci, CBA i debata o stanie gminy. Gorąca sesja w Boćkach

40

Mieszkańcy gminy Boćki zapłacą znacznie więcej za wywóz śmieci. Zadecydowali tak radni podczas V sesji rady gminy. Radni ponadto udzielili wotum zaufania wójt gminy Boćki i debatowali nad stanem gminy Boćki. W trakcie obrad głos zabrała również Dorota Kędra-Ptaszyńska, która oskarżyła radnych opozycyjnych, że „zachowują się jak jakieś dziwne służby”. Całość sesji można obejrzeć online.

Za podwyżką opłat za śmieci było 11 radnych. Przeciw było 3, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Głównymi argumentami za podwyżką były rosnące koszty odbioru i gospodarowania odpadami. Od teraz opłaty będą wyglądać następująco:

 • 14 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, jeżeli śmieci były segregowane (aktualnie stawka ta wynosi 7 zł)
 • 30 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, jeżeli śmieci nie były segregowane (aktualnie stawka ta wynosi 20 zł)

Co jeszcze na sesji?

W trakcie sesji radni udzielili również wotum zaufania wójt gminy Boćki. Odbyła się również debata nad raportem o stanie gminy Boćki za 2018 rok (raport można pobrać z tej strony). Były również pytania – m.in. o zasadność ponoszenia zbyt dużych kosztów na radcę prawnego czy pojawiających się informacji o sprzedaży żwirowni Szumki.

Na sam koniec głos zabrała wójt gminy Boćki, która zarzuciła radnym opozycyjnym, że „zachowują się jak jakieś dziwne służby”. Powodem był fakt, że – jak mówiła Dorota Kędra-Ptaszyńska – jeden z radnych złożył na nią sześć zawiadomień do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak mówiła, w doniesieniu była mowa o zbędnym i nierentownym przeprowadzeniu remontu hydroforni. Stwierdziła również, dostała już pismo o odmowie wszczęcia śledztwa.

Całość sesji można obejrzeć na Youtube

40 KOMENTARZE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Jeżeli którykolwiek z wpisów łamie dobre obyczaje, poinformuj o tym na kontakt@bocki.org

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

  • Szykuje się nowe rozdanie w kulturze. Wykształcenie ma, na instrumentach gra, aktor. Nowy dyrektor goku nadchodzi.

 1. Sobota 20,00 na przystanku 20 osób młodzieży, za gminą na scenie drugich 20, w parku na ławeczce 15. Szanowna pani wójt po co w Bockach jest gok skoro o tej porze jest zamknięty?

 2. Brawo Brawo Brawo.Jedynym przygotowanym do sesji jest o dziwo Pan Rynans – radnym jednak nie został wybrany gdyż zadaje trudne pytania.Zasada dyskusji polega na tym iż aby zadać pytanie trzeba znać temat.Jak widzę i słyszę Pani która wygrała wybory z Panem Rynansem nie pytała o nic jeszcze,ba nie znam nawet jej głosu.Konkluzja nasuwa się sama.Brawo Panie Rynans !Dzięki takim społecznikom jak Pan gmina nie pójdzie na zatracenie.

  • Społecznik? Kupisz czy o drogę pytasz. Co on merytorycznego wnosi? A to że nasi radni są nijacy to prawda.

  • Zatzecki

   a Ty co wniosłeś? Pochwal się… no daj przykład.

   Ja znam paru w Boćkach co zrobili przez rok ba czasem przez kilka miesięcy więcej dla społeczeństwa lokalnego niż wszyscy radni razem od 1989r, a tym bardziej jakikolwiek wójt. Inni nie tylko zazdrościli ale wręcz przeszkadzali w ich działaniach…

  • Zatzecki będąc radnym opozycji raczej za wiele nie można zrobić, bo jak Wójt powie, tak radni zagłosują. ale ciekawe jak wyglądałoby głosowanie nad likwidacją szkoły w Andryjankach, gdyby były radny Rynans nie wyszedł z propozycją, żeby każdy po kolei zagłosował. Było to chyba jedno z nielicznych głosowań na radach gminy Boćki. które nie poszło po myśli byłego Wójta. Jeżeli ktoś nie wierzy, to poniżej wypis z protokołu z sesji rady gminy:

   (..) Po dyskusji postanowiono przegłosować przedłożony przez Wójta Gminy projekt uchwały w
   sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Andryjankach.
   Radny Rynans Waldemar zaproponował, żeby radni mieli odwagę i pojedynczo
   wypowiedzieli się przy zebranych kto jest za, a kto przeciw likwidacji szkoły. Na co radni się
   zgodzili.
   Radny Bazylewski Krzysztof zaproponował tajne głosowanie (…).

   Krytykować jest łatwo, ale tylko dzięki osobom, które nie boją się zadawać niewygodnych pytań i weryfikować działania władz Gminy, niektórzy zastanowią się czy nie ich niezbyt ładne działania nie wyjdą na jaw.

 3. Dobre sobie, na stronie gminy 27 czerwca w ogłoszeniach informacja, że można zapisywać się na wycieczkę do Włoch za darmo wszystko. A wycieczka 24-28 czerwiec. Jak zwykle wszystko po cichu już dawno załatwione.

 4. Ciekawa tutaj panuje dyskusja, Osoby, które są niezadowolone z wyników Gminy starają się jakoś argumentować swoje przemyślenia. W odpowiedzi padają takie zwroty: pajace, jad i zero argumentów, dno i wodorosty, krzykacze. Ludzie czy Wy nie umiecie kulturalnie rozmawiać? Anonimowość w internecie wyzwala w Was taką falę hejtu?

  Nasza Gmina ma się dobrze? To dlaczego w rankingach gmin znajdujemy się w ogonie stawki?

  • Może za bardzo nie ucz zasad? Co jest mądrego w wypowiedzi radnej? Wytyczona na kworesie droga za szeroka?Taka sama jak ułożony od bielskiej polbruk. Zwężam i sprzedaję? Z bloków ścieżka WYSTARCZY? Idiotyzm. To nie jest opozycja to warcholy bez zasad

  • Jest sporo spraw niejasnych w wydaniu publicznego grosza. Opozycja tego nie widzi? Popatrzcie na komisję alkoholowa, kulturę, kwalifikacje urzędników. Gołym okiem widać. Wójta od lat wybiera wieś. Boćki przegrywają. To widać

 5. kilku radynych tylko się udziela a reszta jak mamroty siedzą i na grosik czekają nawet opozycyjna nie mruknie nic dziwne.Czyzby dobro gminy było obojętne

  • Może dobro ma się dobrze a kilku oszolomow nie widzi tego. Nie widać kontrkanydata w wyborach i jego ludzi.

 6. Krótkie podsumowanie sesji:

  1. Niekompetentna przewodnicząca, która na dodatek nie umie się wysławiać („Proszę o przyciśnięcie przyciska i podniesienie palców”)

  2. Histeryzująca wójt, której puszczają nerwy i wyzywa WYBRANYCH PRZEZ SPOŁECZEŃSTWO radnych za to, że ci kontrolują jej pracę

  3. Głupio-mądra sołtys jednej ze wsi, która krzyczy na radnych, że ci na sesjach… dyskutują

  4. Dobre wystąpienie p. Kazimierza Pietraszko na temat wychowywania dzieci

  5. Plus dla radnych i mieszkańców, którym chce się drążyć tematy (Zembrowski, Król, Rynans, Bujno, Piotrowska)

  • Świetne podsumowanie co do p. Wójt. Histeryzujaca, strofuje radnych, pozwala sobie dość bezczelnie uciszać Pana Rynansa. Kulturą nie błyszczy, okropnie się jej słucha. Ma pretensje, że ktoś złożył doniesienie?Ludzie mają takie prawo i ktoś z niego skorzystał, a pani wójt wielce się oburzyła…Pełni taką, a nie inną funkcję, więc musi się mierzyć z różnymi problemami. Ewidentnie jednak sobie nie radzi. Najlepiej, żeby wszyscy siedzieli cicho i jej potakiwali…

  • Z tego co pamiętam to doniesienia na policję i do prokuratury zapoczątkowała pani Wójt oraz wicemarszałek i ich otoczenie, a teraz strasznie się dziwią jak to inni mogą. Obłuda

  • Masz rację wójt buszował – robił tak jakby to był jego folwark . Opozycja nie była na tyle bezczelna aby donosić odpowiednim służbom . Czekała na wyrozumiałość wyborców . Niestety władza zagalopowała się i zaczęła niszczyć opozycję – bo uważali że jak mam układy to trzeba z tego korzystać . Niestety ale za daleko się zagalopowali i teraz odbije się w drugą stronę . Znamy te układziki i wiemy w jaki sposób trzeba postępować . Małymi kroczkami ale do przodu !

  • Straszne jest to, że ludzie tego nie widzą, tej obłudy i hipokryzji. No ale taka jest polityka, uczciwy i z zasadami nie ma szans wygrać a krętacz, oszust i kłamca zawsze.

 7. Prostactwo, chamstwo i prymitywizm – to cechy niestety większości radnych. Uważają się za nadzwyczajną kastę społeczności gminy boćkowskiej. Jak im można zadawać pytania? Kto na to pozwolił? Najlepiej opozycję zaorać, pozbawić głosu.
  Szanowni państwo radni – „rządzący”!
  Tak po ludzku jak wam nie wstyd tak się zachowywać i postępować? Musicie tak ślepo wszystko przyklepywać. Jak możecie po sesji swoim wyborcom spojrzeć w oczy? Inną sprawą jest strój. Przybyliście na obrady Rady Gminy, czy na plażę?
  Pozwolę sobie jeszcze na wtrącenie kilku słów odnośnie sposobu ubierania się w kościele. Na Zachodzie Europy, nikt nie wejdzie do kościoła w stroju plażowym. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn – krótkie majtki to nie to miejsce i czas. Dziwię się postawie duszpasterzy, że o tym milczą.

  Pani wójt, przypomnę -wójt ma obowiązek odpowiadać na pytania. Pani postawa to pogarda dla mieszkańców. Prosze poczytać o statutowych obowiązkach wójta.

  Podwyżki są i będą ale nie odrazu 100%, może być max 20%, a taka to nieprzyzwoitość.

  W dobie internetu napisać pismo to pikuś, może należy zlecić innemu pracownikowi gminy, a nie bulić taką kasę. Może być też tzw „swój” i trzeba płacić.
  Podpisuję się pod poprzednikiem jakich wybieramy radnych takich mamy
  Jedyna pocieszająca wiadomość, że jeszcze niektórym mieszkańcom naszej gminy się chce.

 8. W naszej Gminie niestety chyba nigdy się nic nie zmieni. Na początku Sesji Pani Przewodnicząca sugeruje, że nie ma sensu nawet streszczać ustaleń z komisji bo wszystko jest w internecie, a w na BIP-ie Gminy ostatnie protokoły z Komisji są z połowy kwietnia (jeszcze przed poprzednią sesją). Druga sprawa to debata – chyba nikt nie wie jak wygląda debata. Zazwyczaj to minimum dwie strony rozmawiają, a nie wypowiedzą tylko swoje przemyślenia. Bo tutaj to bardziej mieliśmy do czynienia z monologami. Przewodnicząca dyskutującym radnym zwraca uwagę, że nie wypowiadają się na temat stanu Gminy, a nie zwraca uwagi dwójce sołtysów, z czego jedna pochwaliła się co udało się zakupić dzięki pomocy Gminy (co to ma wspólnego do stanu Gminy?), a druga jest oburzona, że radni na sesjach próbują dyskutować (ponownie, co to ma do stanu Gminy?). To w ogóle jest ciekawy przypadek. Jaka ta nasza opozycja nie jest, to przynajmniej jest i dzięki temu jakieś niejasności wychodzą na jaw. Przecież, gdyby nie tych kilku radnych zabierających głos, to sesja gminy przebiegałaby od jednego do drugiego głosowania i w 30 minut wszystko załatwione. Przecież nie o to chodzi.

  Pani Wójt tak bardzo broniła się przed oskarżeniami o nieprzestrzeganie RODO, a sama wprost zasugerowała, że radny Król złożył na gminę doniesienie. Czy to nie jest złamanie przepisów RODO?

  W demokracji chodzi o to, żeby każdy miał prawo głosu i wyboru, a w naszej kochanej gminie władza by chciała, żeby nikt nie kwestionował jej działań, które budzą dużą wątpliwość.

  Sprawa żwirowni i „robienie burzy w szklance wody” jest także bardzo dziwna. Co by było ze szkołą w Andryjankach, gdyby nie zrobiono takiej „burzy w szklance wody”? Mieszkańcy po fakcie by zostali poinformowani o zamknięciu szkoły. Jak widać warto się dopytywać, a prawem radnego jest zadać pytanie. Gmina ma chyba obowiązek na nie odpowiedzieć. Najśmieszniejszy jest punkt dotyczący spraw różnych. Może warto byłoby nazwać go pytaniami retorycznymi? Skoro są poruszane kwestie na sesji rady gminy, to dlaczego nie są one wyjaśniane na sesjach rady gminy? Pani Wójt odpowiada na wybrane pytania, a inne „odbija” odpowiedzią na piśmie. Mieszkańcy są jednak zainteresowani tymi odpowiedziami. Dodatkowo jeżeli prawdą jest, że jeden z mieszkańców zadający pytania na sesji rady gminy nie dostaje żadnych odpowiedzi, to po co ta cała szopka? Najłatwiej jest skrytykować opozycję i zarzucić jej, że działa na niekorzyść Gminy. Jak nie umie się rozmawiać (bo po co rozmawiać z opozycją, która nic nie zrobi bo nie ma większości), to potem trzeba liczyć się z takimi konsekwencjami. Ten atak na końcu był przykładem gburstwa. Czas ten można było wykorzystać na merytoryczną dyskusję, a nie wzajemne oskarżenia.

  No i kwestia finansów gminy. Naprawdę ciekawi mnie uzasadnienie ponoszenia wydatków w kwocie ponad 20 tysięcy zł na radcę prawnego, skoro w przeszłości na radcę wydawało się 20% tej kwoty. Czy stać nas na takie luksusy? 80 zł za godzinę, żeby przygotować zwykłe pismo? To naprawdę w tej naszej gminie nie ma kompetentnych pracowników, którzy przygotują takie na podstawie poprzednich, podobnych dokumentów?

 9. W Niemczech oplata roczna za wywoz smieci za 4 osoby (mieszkanie wynajete) to 110euro i nie ma problemu bo zarobki domu to ponad 3,5tys euro. Gospodarnosc w w kraju jest zadna bo tu komunalna firma jest panstwowa i to gminy zrzeszone zarabiaja na odpadach. A w Polsce radni to glupki ktorzy nie maja wizji, wiedzy i checi pracowac dla wszystkich a wieszkosc z nich nadaje sie do wlasnie segregacji smieci a nie zarzadzania czymkolwiek.
  Jakich radnych wybieracie tam macie.